CDC – Centers for Disease Control and Prevention, agencja rządowa wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w USA oficjalnie uznała boreliozę jako chorobę przewlekłą. To niezwykle ważna zmiana zwłaszcza dla osób cierpiących na tę chorobę. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie kolejnych kroków w kierunku aktualizacji standardów w diagnostyce i leczeniu chorób odkleszczowych.
CDC zajmująca się m.in. kontrolą i zapobieganiem chorobom zakaźnym, przewlekłym i niezakaźnym jest jedną z najważniejszych organizacji zdrowotnych na świecie, która współpracuje z innymi krajami i instytucjami, takimi jak WHO – Światowa Organizacja Zdrowia. Ma również duży wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej i wytycznych dotyczących zapobiegania i leczenia różnych chorób, takich jak COVID-19, odra, malaria czy HIV/AIDS.
Przez wiele lat CDC oraz inni przedstawiciele medycznego establishmentu zaprzeczali istnieniu przewlekłej postaci boreliozy. W różny sposób również CDC opierało się jej klasyfikacji, uważając, że objawy przewlekłej boreliozy występują jedynie po „odpowiednim” leczeniu.
W artykule dotyczącym “Przewlekłych objawów po infekcjach” na stronie internetowej CDC możemy znaleźć przełomową aktualizację stanowiska agencji rządowej w sprawie przewlekłej boreliozy. Jest ono niezwykle istotne z punktu widzenia setek tysięcy osób cierpiących na boreliozę, z których wiele pozostawało do tej pory bez odpowiedniej opieki i uznania ze strony środowiska medycznego. Dzięki nowemu stanowisku CDC pojawiła się także szansa na zmianę standardów w walce z chorobami odkleszczowymi.
Uznanie CDC początkiem zmian w diagnostyce chorób odkleszczowych
Stanowisko CDC to przełomowy krok w kierunku opracowania skutecznych metod leczenia osób dotkniętych boreliozą, nad którymi od lat pracują lekarze ILADS.
W obliczu zmian wprowadzonych przez CDC ważne jest, aby całe środowisko medyczne działało wspólnie, by rozwiązać problem nie tylko boreliozy, ale też innych chorób odkleszczowych. Zatem aktualizacja stanowiska to kluczowy moment do rozpoczęcia dalszych rozmów i dążenia do kolejnych zmian.
Link do materiału na stronie CDC (z dnia 25.10.2023): https://www.cdc.gov/ncezid/what-we-do/our-topics/chronic-symptoms.html