Borelioza (Lyme) – Napady lękowe

0
9230
napady lęk problematyka boreliozy

Ogólnie, napady definiuje się jako nieprawidłową aktywność elektryczną mózgu. Większość ludzi “słyszy napad” i natychmiast wyobraża sobie przerażające, wielkie, niebezpieczeństwo. Czasami mogą wystąpić niewielkie objawy, ale przeważnie dzieje się to bez przyczyny. Istnieje wiele różnych rodzajów napadów i wiele różnych przyczyn. Borelioza z Lyme najczęściej powoduje ogniskowe (częściowe) napady padaczkowe które zwykle nie wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Infekcje związane z boreliozą z Lyme mogą zakłócić normalne funkcjonowanie mózgu, powodując zaburzenia mózgu / encefalopatie. Ponadto borelioza i leczenie boreliozy może i będzie powodować gromadzenie się toksyn, które są w układzie limfatycznym trudne do usunięcia. Borelioza przeszkadza w przewodnictwie nerwowym, zakłóca pracę neuroprzekaźników, wpływając na układ nerwowy. Tworzenie się toksyn w sposób oczywisty, znacząco przyczynia się do progresji napadów.

NAPADY OGNISKOWE CZĘŚCIOWE

*Napady psychiczne (emocjonalne) – związane z dość nietypowymi doznaniami, takimi jak uczucie przebywania poza własnym ciałem czy odbieranie zniekształconych obrazów istniejących w otoczeniu przedmiotów (np. wrażenie, że coś jest zdecydowanie mniejsze niż w rzeczywistości). Niektórzy specjaliści uważają, że również i doświadczanie deja vu może być związane z psychicznymi napadami padaczkowymi.
*Napady wegetatywne – ten rodzaj napadów padaczkowych związany jest np. z uczuciem ucisku w klatce piersiowej, ze wzmożoną potliwością, przyspieszeniem czynności serca czy ze zwiększonym wydzielaniem śliny.
*Napady czuciowe – bazują one na doświadczaniu różnych zaburzeń ze strony narządów zmysłów. Podczas napadu czuciowego pacjent może doznawać bólu, ale i odczuwać drętwienie jakiejś części ciała. Ten rodzaj napadów padaczkowych może być mylony z omami (halucynacjami), ponieważ pacjenci mogą np. słyszeć jakieś nieistniejące dźwięki (np. gwizdanie) czy odczuwać jakieś nietypowe, nieodczuwalne przez innych zapachy
*Napady ruchowe – związane one są z zaburzeniami czynności elektrycznej w obrębie tzw. kory ruchowej mózgu. Napady te polegać mogą np. na zwrocie gałek ocznych w jedną stronę czy na nagłym drżeniu ręki. Czasami po napadach ruchowych pacjenci doświadczają przemijających (trwających maksymalnie kilkanaście godzin) niedowładów.

NAPADY UOGÓLNIONE WYSTĘPUJĄCE W BORELIOZIE (LYME)

*Napady miokloniczne – polegają na krótkich mimowolnych skurczach jednego lub kilku mięśni, najczęściej kończyn górnych i barków. Napady miokloniczne mogą obejmować różne grupy mięśniowe, przykładowo gdy dotyczą one rąk, pacjent może upuszczać trzymane w nich przedmioty.
*Napady atoniczne – nagły zanik napięcia mięśniowego. Czas trwania tego typu napadów jest bardzo krótki i nierzadko chorzy wstają zaraz po upadku na ziemię.

Oczywiście istnieją inne stany padaczkowe, jednak w boreliozie (Lyme) nie występują lub występują bardzo rzadko. Do takich stanów należą napady padaczkowe uogólnione toniczno – kloniczne, to rodzaj napadów padaczkowych, który prawdopodobnie najbardziej kojarzony jest z tym schorzeniem. W napadach toniczno – klonicznych pacjenci tracą przytomność.
Wszystkie rodzaje napadów padaczkowych w boreliozie (Lyme) leczy się lekami przeciwpadaczkowymi, niezależnie od leczenia głównego. W miarę postępu leczenia, odstępujemy od przyjmowania leków. Oczywiście różnicowanie napadów lękowych wywołanych padaczką, jest często mylona ze stanem równowagi psychicznej. Dobrą alternatywą jest lek o nazwie Lamotrigine (Lamictal). Na koniec ciekawostka z francuskiego forum: “Mój lekarz psychiatra nie wie dlaczego Lamictal wygasił u mnie ataki paniki i poprawił nastrój o 80%”
Można byłoby spuentować, że lekarze psychiatrzy nie są dobrym pomysłem aby w boreliozie leczyć swoje problemy psychiczne wynikające z napadów padaczkowych.