układ moczowy

Borelioza wywoływana przez krętka Borrelia burgdorferi  wiąże się z różnymi następstwami zdrowotnymi.  Specjaliści, którzy zajmują się tą problematyką upatrują przyczyn wielu zaburzeń układu moczowego i płciowego w boreliozie (neuroborelioza) i niektórych koinfekcjach m.in. w mycoplazmie.

Mycoplasma hominis opisywana jest  jako czynnik sprawczy:

– zapaleń jajników i jajowodów

– odmiedniczkowego zapalenia nerek

– zapalenia cewki moczowej objawiające się zaczerwienieniem ujścia, bólem i pieczeniem cewki moczowej podczas mikcji

– częstomoczem

– parciem na pęcherz moczowy

– wyciekiem z cewki moczowej

Bogata symptomatologia boreliozy w układzie moczowym:

– dysfunkcja dolnych dróg moczowych

– nieznanego pochodzenia zapalenia dróg moczowych

– problemy z oddawaniem moczu

– śródmiąższowe zapalenie pęcherza (zespół bolesnego pęcherza), w wyniku którego dochodzi do postępującego z czasem uszkodzenia ściany pęcherza moczowego i nieodwracalnych zmian, prowadzących do powstania małego, marskiego pęcherza.

– pęcherz neurogenny w przypadku którego chory może borykać się z różnymi reakcjami ciała. Najczęstszym objawem jest nasilone nietrzymanie moczu, a zatem oddawanie go bezwiednie lub też do całkowitego zatrzymania moczu. Może to prowadzić do poważnych chorób, takich jak niewydolność nerek

– częstomocz, polega na zwiększeniu częstotliwości oddawania moczu. Przyjmuje się, że za nieprawidłowe uznaje się korzystanie z toalety powyżej 7–8 razy w ciągu doby. Trzeba też uwzględnić częstość, która dotychczas była typowa dla danej osoby

– ból cewki moczowej (pieczenie lub szczypanie odczuwane w cewce moczowej)

zmiana koloru i zapachu moczu (zapach amoniaku może wskazywać na infekcje dróg moczowych, w przypadku zakażeń bakteryjnych zmienia się odczyn pH moczu z kwaśnego na zasadowy a z alkalicznego moczu wytrąca się fosforan)

W badaniu urodynamicznym u niektórych chorych z boreliozą stwierdza się hiperrefleksję wypieracza i arefleksję wypieracza. To zaburzenie, w którym dochodzi do osłabienia lub zaniku czynności skurczowej wypieracza z jednocześnie zamkniętym zwieraczem prowadzi do całkowitego zatrzymania moczu. Badanie urodynamiczne obejmuje kompleksową ocenę czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wykonywane jest przy użyciu specjalnych cewników, które w trakcie badania wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza i przez odbyt do kiszki stolcowej.

U kobiet chorujących na boreliozę zdarzają się zaburzenia menstruacji (krwotoczne miesiączki, zatrzymania menstruacji)niepłodność. U mężczyzn zgłaszane są problemy z jądrami (bóle jąder) i prostatą. Może występować przerost gruczołu prostaty  (zapalenie prostaty bez uchwytnej przyczyny urologicznej). W tym przypadku borelioza również okazuje się być niezwykle podstępna, gdyż badania i posiewy moczu zazwyczaj nie wskazują na zakażenie jej krętkami.