Jakie zioła kapsułkowane wybrać?

0
3225
ziola

Zielarstwo jest tradycyjną nauką znaną ludzkości od zarania dziejów. Udowodnione lecznicze działanie ziół, chroniło ludzi przed różnego typu chorobami, łagodziło ich objawy i przebieg, a także pozwalało przywrócić organizm do formy po długotrwałej rekonwalescencji. Na świecie jest rozpoznanych około 25 tysięcy gatunków roślin o dobroczynnym działaniu – ich wpływ na zdrowie w większości potwierdza nauka, część z nich natomiast nie jest jeszcze dokładnie zbadana.

Wraz z rosnącą popularyzacją produktów ziołowych wzrasta także ich dostępność i różnorodność form, w jakich mogą być zażywane. Można wyróżnić ich 3 główne formy:

  • zmielone na proszek ziarna
  • kapsułki
  • susz

Każda z form ma swoje określone właściwości – ciężko jednoznacznie określić, która z nich jest najlepsza – wiadomo jednak, że często forma, w jakiej będą, jest uzależniona od rodzaju konkretnej rośliny. Po prostu niektóre gatunki roślin leczniczych lepiej wypić w formie naparu, a inne łatwiej i wygodniej spożyć w formie kapsułki.

Jak nie osłabić działania ziół?

Aby zachować wszystkie drogocenne prozdrowotne właściwości roślin leczniczych, warto wiedzieć czego nie robić, aby nie osłabić ich działania. Przede wszystkim ziół nie powinno popijać się mlekiem, ponieważ może ono osłabić lub zmienić właściwości lecznicze. Niewskazane są także kawa, herbata i soki owocowe – w szczególności z cytrusów i grejpfruta. Soki owocowe i popularne napoje mogą zablokować wchłanianie w przewodzie pokarmowym substancji zawartych w ziołach. Naparów nie powinno się także słodzić – jeżeli zależy nam na poprawie smaku (niektóre zioła mogą być cierpkie i gorzkie), dopuszczalne jest zastosowanie odrobiny miodu.

Jak stosować zioła aby były efektywne?

Preparaty ziołowe – niezależnie od tego, w jakiej formie są przyjmowane, aby odniosły pożądany skutek, muszą być stosowane systematycznie. Zioła mają to do siebie, że ich działanie jest łagodne – dopiero długotrwałe i regularne stosowanie naparów, kapsułek lub proszku zapewni optymalne efekty zdrowotne. Dobrą cechą preparatów ziołowych, która odróżnia je od chemicznych substancji i działa na ich zdecydowaną korzyść jest to, że substancje czynne nie mają tendencji do zalegania i kumulowania się w ciele człowieka – sprawia to, że niezwykle rzadko można spotkać się z nietolerancją organizmu na tego typu kurację. Susz ziołowy do sporządzania naparów należy stosować w mieszankach. Wieloskładnikowe napary działają na podstawie synergizmu – czynne substancje lecznicze zawarte w roślinach uzupełniają się, potęgując tym samym prozdrowotny efekt. Warto także pamiętać, że stosując ziołolecznictwo i przyjmując jednocześnie inne leki należy uważać na możliwe wystąpienie interakcji i osłabienia działania terapii. Istotne jest więc omówienie swoich zamiarów z lekarzem, przed rozpoczęciem kuracji roślinami leczniczymi.

Preparaty ziołowe – suplementy

Decydując się na ziołolecznictwo w formie suplementu diety warto wiedzieć, że kapsułki mogą zawierać bardzo silne substancje aktywne – nie należy o tym zapominać w przypadku zaleconej przez producenta dawki – jej przekroczenie może wywołać niepożądane skutki uboczne. Kapsułki ziołowe zawierają skondensowane składniki czynne pochodzące z ziół. Są wygodne w użyciu, a przyjęcie określonej dawki zapewnia stuprocentowe pokrycie zapotrzebowania na daną substancję. Przy wyborze odpowiedniego suplementu nie warto kierować się ceną – należy sprawdzić przede wszystkim skład produktu i ilość substancji aktywnych. Warto wybierać te preparaty, których skład nie jest uzupełniony bezwartościowymi wypełniaczami.