Lyme czy MCAS? Zdarza się, że te dwie jednostki chorobowe są bardzo ze sobą mylone. MCAS, to syndrom aktywacji komórek tucznych. Komórki tuczne, to rodzaj komórek krwi, które odgrywają ważną rolę w układzie odpornościowym organizmu. Znajdują się we wszystkich tkankach ciała i stanowią część systemu obronnego organizmu. Komórki tuczne reagują w kontakcie z ciałami obcymi powodując obrażenia na wskutek uwalniania różnorodnych silnych związków chemicznych, takich jak choćby histamina. Naturalnie substancje te działają obronnie i leczniczo, jednak u osób z syndromem MCAS, niewłaściwe wyzwalanie się tych substancji działa destrukcyjnie, wywołując wiele niepożądanych objawów. MCAS stanowi część spektrum zaburzeń komórek tucznych obejmujących proliferację i / lub nadmierną ich wrażliwość. MCAS powoduje szeroki zakres nieprzyjemnych, czasem wyniszczających objawów w każdym z różnych systemów ciała, często wpływając jednocześnie na kilka systemów.
Początek MCAS jest często nagły, dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych, naśladuje wiele poważnych stanów i przedstawia szeroki zakres różnych objawów, które mogą być mylone z objawami choroby z Lyme. Często nie ma wyraźnych objawów klinicznych, ponieważ MCAS zakłóca strukturę anatomiczną, stanowiącą podstawę tradycyjnego podejścia diagnostycznego. MCAS objawia się wieloma różnymi objawami w różnych układach, od dyskomfortu po przewlekły ból, wywołując problemy ze zdrowiem psychicznym i anafilaksję. Chorobę zidentyfikowano w 2007 r i do niedawna wiązano ją wyłącznie z wyrzutem histaminy, jednak dziś wiemy, że aktywację komórek tucznych może włączyć stres, wirusy, pleśnie i grzyby, alergeny, cytokiny zapalne, toksyny, leki, stres nadnerczy (CRH) oraz bakterie w tym bakterie Lyme. Nadaktywność komórek tucznych wyzwala histaminę, cytokiny zapalne, neuroprzekaźniki, wazoaktywne substancje chemiczne takie jak renina i stymulatory hormonalne, takie jak VIP i CRH. Wszystkie te substancje powodują objawy choroby, które często mogą wyglądać jak inne choroby i w pewnym sensie tak jak Lyme – MCAS jest świetnym imitatorem.
Objawy syndromu aktywacji mastocytów mogą pojawić się w każdym układzie ludzkiego ciała. Początkowo występuje zmęczenie i złe samopoczucie. Choroba atakuje układ neurologiczny powodując lęk, depresję, słabą pamięć, bezsenność i migrenę. Pojawiają się ogólne bóle, bóle kości, osteopenia, osteoporoza. Ze strony układu trawiennego pojawiają się skurcze brzucha, biegunka, refluks, nudności, czasem wymioty. Szwankuje układ krwionośny, pojawia się niskie ciśnienie krwi, omdlenia lub uczucie omdlenia, uczucie lekkości, przyspieszone bicie serca. Na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, swędzenia, pokrzywki i obrzęki.
Badania prowadzone przez Talkingtona i Nickel’al pokazują, że Lyme stymuluje komórki tuczne, co powoduje uwalnianie histaminy. Wydaje się więc, że Lyme sprawia, że cały ten proces występuje nawet wtedy, gdy nie ma alergenu. Możliwe, że Lyme włącza komórki tuczne, zwiększając naszą podatność na alergie i powodując uczulenie na większość leków w tym antybiotyków a nawet ziół. Istnieje wiele testów na MCAS, ale generalnie są one bardzo słabe. Badania krwi obejmują tryptazę, histaminę, prostaglandynę D2 (PGD2) i heparynę. Istnieje również test moczu na PGD2 i n-metylohistaminę. MCAS jest zawsze diagnozą kliniczną z uwzględnieniem objawów przedmiotowych i podmiotowych choroby.
Jak leczyć MCAS? niezależnie co wywołuje syndrom, istnieje plan pomocy choremu
*Walka ze stresem – medytacje, ćwiczenia
*Usunięcie alergenów – dieta eliminacyjna
*Usunięcie toksyn – detoksykacja
*Walka z infekcjami – w zależności od infekcji
*Obniżenie cytokin zapalnych – kurkumina 500 mg
*Blokowanie histaminy – Leki przeciwhistaminowe receptorów H1- Benadryl, Zyrtec, Allegra i Claritin
*Blokowanie histaminy – Leki przeciwhistaminowe receptorów H2-Tagamet, Zantac, Prilosec i Pepcid
*Stabilizacja komórek tucznych – Kwercetyna, Luteolina
*Dieta o niskiej zawartości histaminy
Źródło:
Theoharides, T., Valent, P., Akin, C., Mast Cells, Mastocytosis, and Related Disorders. N Engl J Med, 373;2, 163-172.
Talkington, J., & Nickell, S. P. (1999). Borrelia burgdorferi Spirochetes Induce Mast Cell Activation and Cytokine Release. Infection and Immunity, 67(3), 1107–1115.
Institute for Functional Medicine. Elimination Diet Comprehensive Guide. Version 6. IFM 2016.