neutrofile limfocyty krew

Neutrofile to rodzaj białych krwinek, które ciało wytwarza w szpiku kostnym i stanowią one 55–70 procent wszystkich białych krwinek. Spadek poziomu neutrofili we krwi zwykle występuje wtedy, gdy organizm wykorzystuje komórki odpornościowe szybciej niż jest je w stanie produkować lub kiedy szpik kostny nie produkuje ich prawidłowo. Wzrost poziomu neutrofili zwykle występuje naturalnie z powodu infekcji bakteryjnej lub urazu. Pytanie nasuwa się samo. Dlaczego mamy obniżone neutrofile, skoro borelioza i spółka są infekcjami bakteryjnymi?

Teraz będzie ciekawiej. Limfocyty są również rodzajem białych krwinek i kiedy wzrastają, to z automatu spadają neutrofile. A kiedy wzrastają limfocyty? Przede wszystkim kiedy organizm walczy z wirusami. Dodatkowo wirusy zakłócają produkcję samych neutrofili, podobnie jak niedobory witaminy B12. Nikt nie udowodnił tego, że neutrofile spadają przy boreliozie, ale jednak przy gruźlicy już tak. Zaobserwowano, że przy przewlekłych chorobach bakteryjnych, odpowiedź na leczenie może manifestować obniżeniem neutrofili.

Jak rozpoznać infekcję bakteryjną lub wirusową?

Na pozór prościzna. Wystarczy zrobić wymaz leukocytów czyli białych krwinek (WBC). Białe krwinki służą wyłącznie do walki z infekcjami. Jest pięć rodzajów białych krwinek: neutrofile, limfocyty, monocyty, eozynofile i bazofile. Neutrofile są najliczniejsze i organizm podnosi ich poziom podczas walki z infekcjami bakteryjnymi. Z drugiej strony limfocyty zwiększają swój poziom w przypadkach infekcji wirusowych. Wzrost jednego rodzaju białych krwinek powoduje spadek liczby innych. Na przykład, przy infekcji bakteryjnej, wzrastają neutrofile a spadają limfocyty. I odwrotnie.

Jednak nie wszystko jest takie proste. Jeśli podniesione limfocyty utrzymują się przez dłuższy czas, niekoniecznie za ten stan mogą odpowiadać wirusy. Jak dowiedziono limfocyty windują do góry gdy chorujemy na syfilisa, mamy niektóre choroby autoimmunologiczne a nawet niedoczynność tarczycy. Jeśli któreś z tych schorzeń podniesie limfocyty, to spadną neutrofile i wszystko się komplikuje. Wniosek, początkowo przy większości infekcji bakteryjnych liczba neutrofili wzrasta. Jednak w przypadku poważnych infekcji może dojść do jej niskiej liczby, ponieważ infekcja jest przytłoczona infekcjami wirusowymi lub toksynami, które skracają żywotność neutrofili.

Neutrofile uwolnione ze szpiku kostnego i krążące w ciele mogą zostać zniszczone na kilka różnych sposobów. Może się to zdarzyć w warunkach autoimmunologicznych, w których wytwarzane są przeciwciała (autoprzeciwciała), które bezpośrednio niszczą neutrofile. Neutrofile mają bardzo krótką żywotność, żyją średnio tylko 8 godzin, a nasze ciała produkują około 100 miliardów tych komórek każdego dnia. Po uwolnieniu ze szpiku kostnego około połowa tych komórek jest obecna wzdłuż wyściółki naczyń krwionośnych, a druga połowa znajduje się w tkankach organizmu.

Medycyna jednak idzie do przodu i stosunek neutrofili / limfocytów (NLR) zyskuje coraz większą uwagę w wielu dziedzinach medycyny. W ciągu ostatnich pięciu lat opublikowano 2500 publikacji na ten temat. Komu to potrzebne? NLR to po prostu liczba neutrofili podzielona przez liczbę limfocytów. Pod wpływem stresu fizjologicznego liczba neutrofili wzrasta, a liczba limfocytów maleje. NLR łączy obie te zmiany, dzięki czemu jest bardziej czuły niż każde z nich osobno.

Zatem NLR nie jest jedynie wskazaniem infekcji lub stanu zapalnego. Każda przyczyna stresu fizjologicznego może zwiększyć NLR. Normalne zakresy NLR wynoszą około 1-3. NLR wynoszący 6-9 sugeruje łagodny stres. Krytycznie chorzy pacjenci często mają NLR wynoszący ~ 9 lub więcej. NLR jest daleki od idealnego testu.

 

Autoimmunologia i borelioza

Od dawna domyślano się, że borelioza jest zaangażowana w tworzenie stanów autoimmunologicznych. Naukowcy potwierdzają,  że jeśli dana osoba ma genetyczne predyspozycje do chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń, Hashimoto, czy reumatoidalne zapalenie stawów, to infekcja Borrelia burgdorferi wywoła ich rozwój. Przez ostatnie czterdzieści lat liczba zakażeń boreliozą wzrosła lawinowo i obecnie zyskała sobie przydomek cichej epidemii. […]

0 komentarzy
choroby autoimmunologiczne

PROBLEMY AUTOIMMUNOLOGICZNE

W ciągu ostatnich 30 lat wzrosła  częstotliwość występowania chorób autoimmunologicznych, które powodują przewlekłe objawy i wyniszczające dysfunkcje różnych narządów. Konwencjonalne leczenie tych chorób ma na celu łagodzenie objawów za pomocą leków immunosupresyjnych, co wiąże się z występowaniem u chorych, wielu skutków ubocznych. Choroby autoimmunologiczne w pojęciu medycyny akademickiej są nieuleczalne i chorzy wymagają leczenia objawowego […]

0 komentarzy