Czym jest niewidzialny dla układu immunologicznego, ukrywający się mikroorganizm ang. Stealth Microbe?
Mikroby można podzielić na dwie główne grupy: normalną flore człowieka (przyjazne bakterie) i patogeny (szkodliwe drobnoustroje). Należy przy tym zaznaczyć iż drobnoustroje nie mogą być definiowane w kategoriach dobry i zły; one po prostu potrzebują zasobów do przeżycia, rozmnażania i kolonizowania. Tak naprawdę kluczowe jest to jak one sięgają po te zasoby, jakie techniki i środki do tego stosują (toksyny, aktywacja stanów zapalnych w celu rozpuszczenia tkanek i pozyskaniu składników odżywczych).
Normalna flora symbiotyczna, to przyjazne bakterie, które zamieszkują nasze jelita i skórę, opracowały symbiotyczną relację z nami; dostają to, czego potrzebują, bez powodowania szkód. W wielu przypadkach zapewniają nam korzyść przez hamowanie wzrostu innych potencjalnych dla nas patogennych mikroorganizmów lub syntetyzują substancje w jelitach w celu zapewnienia niezbędnych składników odżywczych.
Patogenami nazywamy drobnoustroje chorobotwórcze. Przy niesprzyjających okolicznościach, nawet normalna flora może przekroczyć granicę i stać się patogenem. Na przykład, bakteria E. coli (należy do normalnej flory jelitowej) często powoduje infekcje dróg moczowych i może stać się patogenem układu trawiennego wytwarzającym groźne dla życia toksyny. Otwarta rana jest zaproszeniem do zakażenia gronkowcem który bytuje na naszej skórze.
Czym jest wirulencja /zjadliwość?
Zjadliwości określa zdolność patogenu do infekowania i powodowania choroby. Najbardziej zjadliwe patogeny mają agresywne podejście, biorą zasoby, których potrzebują, powodując znaczne szkody. Są nieproszonymi gośćmi, muszą się przebić przez bariery układu odpornościowego, aby dostać to, czego chcą. Zjadliwe patogeny są łatwo identyfikowane przez choroby, jakie powodują (angina, zapalenie płuc, malaria, polio, ospa, żółta gorączka, grypa, AIDS etc.). Mogą być śmiertelne, ale ich zjadliwość często jest ich piętą achillesową.