antybiotyki_bakterie_borelioza

Komunikacja kworum (ang. Quorum sensing) jest chemicznym językiem komunikacji, który wykorzystują bakterie w celu aktywowania ekspresji genów odpowiedzialnych za bakteryjną współprace w grupie. Hamowanie komunikacji kworum redukuje wirulencje (zjadliwość) bakterii, produkcje toksyn bakteryjnych, możliwość manipulacji układem immunologicznym dla swoich potrzeb reprodukcyjnych oraz osłabia strukturę biofilmu, co pozwala układowi immunologicznemu oraz antybiotykom na łatwiejsze wyeliminowanie mikroorganizmów z zainfekowanego organizmu. Bakterie gram ujemne w tym krętki borrelia używają dwóch rodzajów molekuł AI-1 (autoinduktor 1) oraz AI-2 (autoinduktor 2), które służą im za język komunikacji. Tylko jednoczesne zakłócenie autoinduktora-1 oraz autoinduktora-2 potrafi skutecznie zahamować wirulencje krętków borrelia.
Inhibitory autoinduktora 1
AI-1 (autoinduktor-1) jest wewnętrznym chemicznym językiem komunikacji między gram ujemnymi bakteriami konkretnego gatunku. Bakterie gram ujemne wytwarzają autoinduktor-1 z pomocą enzymu o nazwie LuxL. AI-1, po przyłączeniu się do receptora LuxR znajdującego się na powierzchni bakterii, zmienia w niej ekspresie genów (geny niezbędne do funkcjonowania w grupie, geny wirulencji, geny odpowiedzialne za produkcję toksyn, geny immunosupresji,geny tworzenia biofilmu).
Inhibitory autoinduktora 2
AI-2 (autoinduktora-2) jest uniwersalnym językiem zarówno dla bakterii gram ujemnych jak i gram dodatnich. Umożliwia on międzygatunkową komunikacje bakteryjną. AI-2 jest pośrednio syntetyzowany przez gen (LuxS) bakterii borrelia podczas jej gwałtownego wzrostu. AI-2 jest typem feromonu, który wykorzystują krętki borrelia do porozumiewania się miedzy sobą, by kontrolować ekspresie swoich genów. Hamowanie autoinduktora 2 wydaje się być skuteczną alternatywą dla antybiotyków, bowiem zaburza mechanizmy komunikacji między bakteriami rozregulowując ich mechanizmy wirulencji.
Protokół hamujący bakteryjną komunikacje kworum:
a) Wężymord (Scorzonera L.) — hamuje AI-1.
b) Trans Resweratrol — hamuje AI-2.
c) Sok z grejpfruta (Citrus paradisi) — hamuje AI-1 oraz w małym stopniu AI-2.
d) Sok z granatowca właściwego (Punica granatum L.) — aktywuje PON1 i PON2 enzymy pośrednio hamujące AI-1.
e) Trzęsak (Tremella fuciformis) lub Czyreń ogniowy (Phellinus igniarius) — hamuje AI-1 oraz AI-2.
Można zmodyfikować lub dodać jeden z poniższych składników:
a) Scutellaria baicalensis — hamuje QS.
b) Pimenta dioica L. — hamują QS.
c) Delisea pulchra — hamuje AI-1 oraz AI-2 .
d) Ekstrakt z brokułów — hamuje AI-2.
e) Kwas p-kumarynowy — hamuje QS