Depresja w boreliozie

1
6498
problem_depresji_w_boreliozie

Przewlekły ból, samotność i depresja. To suma wszystkich strachów boreliozy, to frustracja bez wiary. Izoluje nas od naszych rodzin i przyjaciół, oddala nas od zewnętrznego świata. Zamknięci i obrażani, staczamy się lawinowo w przepaść niedoli.

Depresja niesie za sobą piętno choroby psychicznej. Ból i depresja są ze sobą ściśle powiązane. Depresja może powodować ból – a ból może powodować depresję. Czasami ból i depresja tworzą błędne koło, w którym ból pogarsza objawy depresji, a następnie wynikająca depresja pogarsza odczuwanie bólu. U wielu osób depresja powoduje niewyjaśnione fizyczne objawy, takie jak ból pleców lub uporczywe bóle głowy. Depresja jest prawdziwą chorobą i dotyka ludzi na różne sposoby. Smutek jest tylko niewielką częścią depresji. Niektóre osoby z depresją mogą wcale nie odczuwać smutku. Depresja może współwystępować z innymi poważnymi chorobami min. z chorobą Lyme.

W czasie trwania leczenia boreliozy, depresja może ulec nasileniu, co może mieć konsekwencje w myślach samobójczych. Musimy sobie zdawać jednak sprawę że depresja jest całkowicie uleczalna, niezależnie od postępów w leczeniu Lyme. Mamy wiele rodzajów depresji. Ciężkie objawy, które przeszkadzają w pracy, spaniu, nauce, jedzeniu i cieszeniu się życiem nazywamy Ciężką Depresją (dołem). Jeśli depresyjny nastrój będzie trwał co najmniej 2 lata mówimy o Trwałym Zaburzeniu Depresyjnym. Osoby ze zdiagnozowanym uporczywym zaburzeniem depresyjnym mogą mieć epizody dużej depresji wraz z okresami mniej ciężkich objawów. Możemy cierpieć również na Depresje Psychotyczną, która pojawia się, gdy dana osoba cierpi na ciężką depresję i jakąś postać psychozy, na przykład zaburzając fałszywe przekonania zerwanie z rzeczywistością (urojenia) lub słysząc lub widząc zaburzenia, których inni nie mogą usłyszeć lub zobaczyć (halucynacje).

10-15% kobiet po porodzie doświadcza depresji poporodowej. Spowodowana jest zmianami hormonalnymi i fizycznymi, obniża odporność i jest zapalnikiem choroby z Lyme. Kobiety z depresją nie doświadczają tych samych objawów co mężczyźni, zwykle mają objawy smutku, bezwartościowości i winy. Depresja występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Najlepszą terapią na ten rodzaj schorzenia jest zwyczajnie mówiąc – rozmowa. Rozmawiajmy o naszych problemach, nie dołujmy się wzajemnie. Samo dobre słowo nie wystarczy, należy otworzyć się przed sobą i innymi, zaleźć sobie dobrą duszę i wzajemnie się wspierać.