Kolagen i borelioza

0
3242
suplementacja_borelioza

Borelioza i kolagen to papużki nierozłączki. Każdy kto choruje dłużej na boreliozę będzie odczuwał deficyt kolagenu który jest podstawowym białkiem tkanki łącznej. Ludzkie tkanki zapewniają krętkom boreliozy pożywienie i właściwe warunki do wzrostu. Gdzie w organizmie znajduje się kolagen? Niemalże wszędzie, występuje w wielu tkankach organizmu człowieka: stawy, więzadła, mięśnie, mózg, płuca, nerki, opony mózgowe, oczy, skóra i inne wewnętrzne narządy. Borelioza ma duże powinowactwo do struktur kolagenowych. Żerując na naszych tkankach uszkadza struktury kolagenowe co w efekcie przyczynia się do występowania objawów od strony zaatakowanego organu lub narządu. Objawy w boreliozie niemal zawsze są odzwierciedleniem ubytku kolagenu. Jeśli bakteria żeruje na tkance w stawach w efekcie dochodzi do zniszczeń stawów i powstawania zwyrodnień. Jeżeli zaatakuje serce, to przyczynia się do chorób serca. Jeżeli uszkodzi tkankę systemu nerwowego to pojawiają się objawy neurologiczne itd. Sieć tkanki łącznej organizmu jest ogromna. Dlatego naprawa i odbudowa uszkodzonej tkanki łącznej poprzez uzupełnienie ciała kolagenem i innymi cegiełkami budulcowymi jest podstawą dla uzyskania pełnego wyleczenia z boreliozy.

Nie tylko krętki niszczą kolagen, uszkadza go również podniesiony kortyzol oraz różne antybiotyki a czasem nawet zioła. Jak więc temu zaradzić? Chyba wszystkie techniki leczenia są zgodne co do jednego. Pić wywar z kości kurzych (wołowych) i warzyw (selera, marchewki, czosnku i cebuli). Wywar należy gotować kilka godzin i popijać go w małych ilościach (filiżanka) w ciągu dnia kilka razy. Bulion z kości dostarcza wszystkich niezbędnych składników do odbudowy pewnych rodzajów tkanki łącznej, a także pomaga leczyć i uszczelniać jelita. Wspomaga i leczy nadwyrężone chorobą nadnercza.

Buhner w swojej książce ” Healing Lyme” podziela fakt, że krzem jest kluczowym składnikiem kolagenu, który jest używany do naprawy osłonek nerwowych mieliny, które są uszkadzane przez chorobę z Lyme w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Zauważa, że ​​niski poziom krzemu stwierdza się u osób z chorobami serca, ponieważ jest on bardzo aktywny w tkankach kolagenowych serca. Ponieważ borelioza wpływa poważnie na serce, zażywanie krzemu może pomóc w jego ochronie. Krzem chroni także OUN i podnosi odporność. Typowa dawka wynosi około 6-20 kropli dziennie. Ponadto Stephen zaleca przyjmowanie glukozaminy (siarczan glukozaminy), która ma naukowe dowody do wspierania produkcji kolagenu i funkcji stawów.

Suplementy, które mogą być pomocne w podtrzymywaniu zdrowego wytwarzania kolagenu, obejmują aminokwasy lizynę i prolinę, ponieważ kolagen zawiera duże ilości obu aminokwasów. Ponadto organizm wykorzystuje witaminę C do transformacji lizyny i proliny w hydroksylizynę i hydroksyprolinę, formy aminokwasów stosowane przez organizm do odbudowy kolagenu. Bez witaminy C kolagen nie może prawidłowo tworzyć włókien, a kości, chrząstka i skóra nie goją się skutecznie. W związku z tym suplementacja witaminą C jest bardzo ważna dla niektórych, jeśli nie dla większości osób z boreliozą.

Rawls, MD, w swojej książce ” Unlocking Lyme” zachęca do diety bogatej w ciemnozielone warzywa liściaste, sardynki, jajka, seler i oliwki, które pomagają chronić i wspierać zdrową produkcję kolagenu w ciele. Jedzenie może nie dostarczyć wystarczającej ilości niezbędnych składników do odbudowy tkanki łącznej i może się okazać, że musisz dodać również kwas glukozaminowy / kwas hialuronowy.
W celu ochrony struktur kolagenowych zaleca się profilaktycznie zażywanie hydrolizowanego kolagenu, selenu, cynku oraz nalewki z Echinacea angustifolia.
Buhner zaleca również podawanie kwasu ortokrzemowego stabilizowanego choliną (Biosil®). Biosil® nie zawiera w swoim składzie kolagenu, tylko wspiera tworzenie własnego. Spożywając kolagen ludzkie ciało rozkłada go i używa go jako pokarm. Natomiast opatentowany kompleks ch-OSA® Biosil wspiera syntezę własnego kolagenu w naszym organizmie.