fitoterapia_w_boreliozie

Często skutkiem leczenia choroby z Lyme, są pogarszające się objawy związane z odrealnieniem, utratą pamięci i koncentracją. Antybiotyki nie są na tyle skuteczne, aby na dziś rozwiązywały problem z wielosystemowymi infekcjami, dlatego też naukowcy skupili swoją uwagę na olejkach eterycznych. Olejki eteryczne nie tylko zapobiegają infekcjom, ale przede wszystkim skutecznie z nią walczą, poprawiają funkcje układu odpornościowego i wpływają na detoksykację. Badania pokazują, że olejki eteryczne są bardzo skuteczne w rozwiązywaniu problemów z mózgiem i zdrowiem psychicznym. Mózg, to miejsce, gdzie drobnoustroje czują się w miarę bezpiecznie z dala od zasięgu zabójczych antybiotyków. “Nietykalne” infekcje z Lyme szybko opanowują mózg, włączając reakcje psychiczne i emocjonalne.

Brain Fog” to termin, który jest wizytówką Lyme, cierpiący odczuwają ogólne spowolnienie i obniżenie jasności umysłu. Mgła mózgu powszechnie określana jest jako “dysfunkcja poznawcza” i różni się znacznie w poszczególnych przypadkach. Szybkie rozwiązanie tego problemu jest dla chorych czasem ważniejsze niż sam ból.

Aby płyn mózgowo-rdzeniowy wyssał z mózgu toksyny i wydalił je za pomocą układu limfatycznego, potrzebny jest zdrowy głęboki sen. Aby wspomóc ten proces, korzystna okazała się kropla oleju z kadzidła z nośnikiem, takim jak olej kokosowy lub olej jojoba. Umieszczenie tej mieszaniny na czole i skroni przed snem, wspiera nastrój, poprawia koncentrację i redukuje zakłócenia.

Biolodzy z Uniwersytetów Johnsa Hopkinsa odkryli, że palenie kadzidła aktywuje słabo poznane kanały jonowe w mózgu. Skutkiem tego jest zanik lęku i depresji. Uważają, że wpływa ono na obszary mózgu związane z emocjami i na szlaki nerwowe, na które oddziałują aktualnie stosowane leki antydepresyjne i przeciwlękowe. Wyizolowany z żywicy kadzidłowca octan wykazuje ciekawą właściwość. Hamuje aktywację transkrypcyjnego czynnika jądrowego kappa B (ang. nuclear factor kappa B), który odgrywa ważną rolę w reakcji zapalnej mózgu. Kadzidło reguluje działanie gruczołu tarczycy i pomaga w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Rzadka odmiana kadzidłowca – Boswellia frereana – hamuje rozwój molekułów zapalnych powodujących niszczenie tkanki chrzęstnej, skutkiem czego kadzidło wykazuje właściwości które wykorzystywane są do walki z chorobami stawów. Pomocne w leczeniu objawów mgły umysłowej okazały się olejki:

*Eteryczny olejek wetiwerowy – Olejek naturalny z aromatycznej trawy wetiwer, ma dość ciężki, ziemisty zapach, z wyczuwalną, lekką cytrusową nutą. Promuje spokojny sen i odpręża. Jest skutecznym środkiem przy bezsenności, depresjach, napięciach nerwowych i stresie. Olejek głęboko relaksuje i poprawia nastrój. Stosowany do masażu, przy reumatyzmie, bólach stawowych i mięśniowych. Olejek wetiwerowy stymuluje przemianę materii – zapobiega nadwadze. Odżywia komórki i tkanki całego organizmu, dostarczając do nich tlen i substancje odżywcze. W stanach napięcia nerwowego dodawany do kąpieli uspokaja i wycisza. Łagodzi drobne rany na skórze, objawy trądziku, walczy także z depresją. W medycynie ajurwedycznej korzeń ma działanie orzeźwiające, ściągające, a także jest stosowany jako antidotum przy spożyciu trucizn. Jest bardzo skuteczny w leczeniu stanów zapalnych, problemów związanych z układem krążenia i układem nerwowym.

*Olejek eteryczny cytrynowy – Badania naukowe wykazały jego antydepresyjne właściwości. Najlepszym sposobem korzystania są w tym wypadku inhalacje i kąpiele. Olejek cytrynowy używany w połączeniu z olejkiem rozmarynowym pomaga zwiększyć pamięć, koncentrację i zapewnić większą jasność myśli. Posiada zdolność do odkwaszania organizmu, tonizujący układ trawienny, łącznie z wątrobą i trzustką. Olejek eteryczny cytrynowy posiada zdolność stymulowania leukocytów, odpowiedzialnych za obronę organizmu przed infekcjami. Delikatny zapach cytryny ożywia i wzmacnia koncentrację. Aromaterapia wykorzystuje olejek cytrynowy, by łagodzić emocje i przygnębienie, odpędzać strach i walczyć z depresją.

*Olejek eteryczny miętowy – pozyskuje się go z mięty pieprzowej. Stymuluje umysł u pacjentów z boreliozą. Znaczna ilość leczniczych właściwości olejku miętowego wynika z wysokiej zawartości mentolu, oddziałującego na receptory zimna znajdujące się w skórze i błonach śluzowych. Olejek miętowy działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwświądowo, rozkurczowo, antyseptycznie i odświeżająco. Co więcej, olejek z mięty pieprzowej działa żółciopędnie i pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego, usprawniając procesy trawienne. Stosowany w aromaterapii, dzięki świeżemu i orzeźwiającemu zapachowi, sprzyja usprawnieniu pamięci oraz koncentracji.

Współczesna medycyna odkryła, że zapach wędruje włóknami nerwowymi wprost do tych części mózgu, które związane są z intuicją i emocjami. Substancje zapachowe wpływają na równowagę chemiczną organizmu, na nastrój i samopoczucie człowieka. Olejki leczą depresję, poprawiają sen i niwelują stany napięciowe.