Borelioza (Lyme) – wysokie B12

0
2195
wysoki_poziom_witaminy_b12_w_boreliozie

Co oznaczają niezwykle wysokie poziomy witaminy B12 we krwi? Czy są szkodliwe?
W boreliozie (Lyme) często odkrywane są podwyższone poziomy B12 we krwi. Liczby powyżej
900 pg / ml są uważane za wysokie, ale w niektórych przypadkach odnotowano czterokrotne przekroczenia norm. Co to oznacza? – i czy budzi to niepokój?
Bardzo częstą przyczyną wysokiego poziomu B12 we krwi jest po prostu przesuplementowanie. Ale kiedy po odstawieniu suplementów, po 7-10 dniach wyniki są nadal wysokie, przyczyna leży gdzie indziej. Dowodzi to, że organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać witaminy B12, akumulując ją we krwi. Może okazać się, że mimo wysokiego stężenia we krwi B12 mamy jej niedobór. Witamina B12 nie wiąże się prawidłowo z cząsteczkami transportowymi, a zatem nie może być użyta przez organizm. Można to sprawdzić za pomocą testu moczu HoloTC lub MMA. Testy te mierzą tylko użyteczną witaminę B12 (HoloTC) lub produkt metaboliczny (test MMA).

Mechanizmy które odpowiadają za podwyższone wartości krwi B12:
*Nadmierna nadprodukcja haptokorryny
*Błędne wydalanie witaminy B12
*Uwolnienie dużych ilości witaminy B12 z organizmu w wątrobie
*Produkcja analogów B12 przez przerost bakterii

Niektóre przypadki wysokiego stężenia witaminy B12 we krwi można powiązać z chorobami autoimmunologicznymi i przewlekłymi stanami zapalnymi, takimi jak borelioza z Lyme. Mechanizm tutaj jest trudny do określenia, jednak przyjmuje się, że wynika on ze zwiększonej produkcji transkobalaminy II.
Wysokie wartości B12 są zawsze przyczyną choroby i należy zawsze badać dalej, aby wykluczyć jakiekolwiek poważne choroby.
Sama witamina jest nietoksyczna i rozpuszcza się w wodzie, więc jej przedawkowanie jest całkowicie bezpieczne.