(Mycoplasma) genitalium, hominis, pneumoniae i inne – najgroźniejsza bakteria na tej planecie wywołująca między innymi stwardnienie zanikowe boczne
Mycoplasma (Mykoplazma) pneumoniae (jak i inne podgatunki) to ekstremalnie mała bakteria gram ujemna, bez ściany bakteryjnej. Ok. 4000 bakterii mykoplazmy może przeniknąć do jednego erytrocytu (czerwona krwinka) vs np. 12 bakterii bartonella, która może się zmieścić do jednej takiej komórki – już sam ten fakt pokazuje, że bakteria ta może przenikać absolutnie wszędzie, do każdego miejsca w organizmie. Mykoplazm jest z 200 rodzajów – do najbardziej popularnych należą Pneumoniae, Hominis i Genitalium. Infekcja mykoplazmy zaczyna się od zwykłego kaszlu i jest to infekcja nawracająca (często pojawia się u osób regularnie np. co miesiąc i nie wiadomo co to jest – zatem podpowiadam – sprawdź M.pneumoniae i hominis, która mimo że jest infekcją typowo genitalną/układu moczowego wywołuje stany zapalne układu oddechowego). Niewprawiony człowiek czy nawet lekarz nie rozróżni jej od paciorkowca bo poza problemami z gardłem takie jak suchoty pojawiają się stany zapalne gardła w tym i migdałków (takie typowe przeziębienie/grypa). Do tego mogą dojść dreszcze (jak przy bartonelli) czy też bóle głowy oraz zapchane zatoki/nos. Może także pojawić się biegunka, zawroty głowy czy nawet wymioty z niewiadomego powodu, a klasycznym objawem jest ból w klatce piersiowej, czasami wysypka skórna, ból ucha, powiększone węzły chłonne oraz zapalenie spojówek. Nie rzadkie są zapalenia spojówki, tęczówki, miastenia oczna czy też w najgorszym wypadku – trwałe uszkodzenie wzroku.
U 10% osób występuje niewydolność serca wraz z jego stanem zapalnym, zapalenie osierdzia, skrzepliny serca, choroba Kawasaki. Neuro problemy to demielinizacja osłonek nerwowych co nie jest wcale takie rzadkie!, zapalenie mózgu, opon mózgowych, móżdżku, poprzeczne zapalenie rdzenia, zespół Guillain-Barra, czaszkowe i obwodowe neuropatie, podwójne widzenie, udar mózgu, zaburzenia psychiczne, porażenie nerwu twarzy, splątanie mowy, ostre psychozy czy też syndrom Touretta oraz padaczka. Mykoplazma zabija – doprowadzając do stwardnienia zanikowego bocznego. Dolegliwości z układu pokarmowego także się pojawiają w przypadku tej infekcji takie jak utrata apetytu, bóle brzucha czy też już poza tym układem – zapalenie kłębuszków nerkowych czy też choroba Stilla. Jeśli ktoś ma zapalenie stawów wraz z opuchlizną – pierwsze na co pada moje podejrzenie to właśnie mykoplazma. Inne objawy mykoplazmy to niedokrwistość, zakrzepowa plamica, zespół Raynauda, zapalenie naczyń krwionośnych, bóle mięśniowe, stawowe, stany zapalne nerek, wysypki/rumienie, zespół Stevensa-Johnsona.
Mykoplasma Genitalium
Przenoszona poprzez spermę podczas stosunku klasycznego jak i oralnego. Często to ta bakteria powoduje problemy z prostatą (zapalenie gruczołu krokowego) u 5% mężczyzn.
Mykoplasma fermentans – znajdowana w genitaliach jak i również w układzie oddechowym. Może powodować kaszel, uszkodzenia stawów, nowotwory, leukemie, przewlekłe zmęczenie, fibromyalgie, problemy z pamięcią, bóle głowy, depresje, biegunkę, rozdrażnienie, przelewania się w jelitach, wysypki skórne. Jest bardzo popularną bakterią w SLA. Podczas wojny w Iraq połowa żołnierzy USA wykazała pozytywny wynik w testach na tą bakterię (tzw. Gulf War syndrome – myślę, że sporo osób kojarzy owe testy szczepionkowo/bakteryjne na żołnierzach amerykańskich w tamtym czasie).
Mykoplazma penetrans – powoduje zakrzepy w żyłach, niedokrwistość, zapalenie cewki moczowej, układu oddechowego w tym ciężkie zaburzenia oddychania, RZS. Bardzo często występuje w SLA. Może spowodować poród martwego płodu, poronienia, przedwczesny poród oraz ciężkie stany przedrzucawkowe u kobiet. Powoduje również zapalania sromu pochwy. Standardowo – przenoszona przez spermę w każdym rodzaju seksu.
Mykoplazma Salivarium – typowe miejsce bytowania to jama ustna. Powoduje zaburzenia stawów jak i ich ból, zapalenia dziąseł i choroby przyzębia jak i szczęki, raka jajnika, ropnie mózgu czy też przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka.
Mykoplasma orale – także bytuje w jamie ustnej. Infekuje płyn maziowy także będzie uszkadzać stawy (często stwierdzana w RZS) oraz szpik kostny.
Mykoplasma pirum – często wstępuje u ludzi z AIDS, powoduje infekcje dróg moczowych, oddechowych oraz przewlekłe zmęczenie. W USA ok. 25-60% kotów przenosi tą bakterie, jest też popularna w mleku krowim także przegotowanie takiego mleka wydaje się bardzo ważne w prewencji jej infekcją (mykoplazma jest odporna na bardzo niskie temperatury). Można ją także znaleźć w jedzeniu (także dokładnie mycie może pomóc). Ogólnie mykoplazma żywi się wszystkim – cukrem (fruktozą, mannozą, maltozą, rybozą, glikogenem, skrobią – czy komuś może przyszła na myśl dieta keto czy tylko mi :-)?), witaminą B2. Aminokwasami, proliną, seryną, tryptofanem, tyrozyną, metioniną, glutaminą – dosłownie wszystkim! (w tym i minerałami czy witaminą A i E, stąd tez problemy oczne). Co gorsza mykoplazma żywi się choliną rozkładając fosfotydylocholine na cholinę i kwas palmitynowy (stąd problemy z pamięcią). Moim największym jednak wyzwaniem w ewentualnej pomocy ludziom z SLA jest zahamowanie wytwarzania przez mykoplazmę enzymu sphingomyelinase (ASM) – jest to enzym rozkładający spingomyelinę. Jest to substancja znajdująca się w osłonce mielinowej aksonu neuronu – bez tej substancji dochodzi do neurodegeneracji i szybkiego postępu stwardnienia zanikowego bocznego.
Z kolei rozkład fosfotydylglicerolu powoduje wysokie poziomy glicerolu (pewien typ alkoholu) co może powodować mgłę umysłową. Aktywuje kolagenaze (rozkłada kolagen między innymi w mazi stawowej czy skórze) czy też rozkłada kwas hyaluronowy (aktywując hyaluronidaze).
Przykładowo jeśli mykoplazma w danym momencie żywi się tylko argininą – nastąpi jej szybkie zużycie w organizmie co spowoduje problemy demencyjne, encefalopatie, mocną nadwyżkę amoniaku (inną bakterią która może to spowodować jest ureoplazma ureliticum, o której niedługo) w organizmie oraz rozregulowanie neurotransmiterów.
Mykoplazma pobiera także energię (ATP) bezpośrednio z mitochondriów, uszkadzając je. Podczas zabijania komórek ATP uwalnia się do krwiobiegu i aktywuje receptory P2X(7) które aktywują komórki tuczne. To zwiększa poziomy wewnątrzkomórkowego wapnia oraz wytwarzanie cytokiny zapalnej IL-1beta. Samo aktywowanie receptorów P2X(7) przyczynia się do miażdżycy i chronicznego bólu. Z kolei ATP powoduje wzrost COX-2(powoduje stany zapalne w mózgu) oraz prostaglandyny E2 (PGE2) w astrocytach. Może to doprowadzić do stanów zapalnych w mózgu.
Mykoplazmy nie mają ściany komórkowej ale mają tzw. membranę cytoplazmatyczną, która zawiera różne lipoproteiny – np. lipidy zawierające cholinę w mykoplazmie powodują przyleganie tej bakterii do ścian komórek/tkanek i stymulują produkcję stanów zapalnych (cytokiny TNF alfa). Niektóre gatunki, mogą wytwarzać kwas arachidonowy. Prawie natychmiast po dołączeniu się do komórki mykoplazma hamuje jej apoptoze – dzięki temu może czerpać z niej pożywienie. Jednym z mechanizmów takiego działania jest zwiększenie aktywności kalpostatyny. Kalpostatyna hamuje produkcję calpain, których jest parę form, a jedną z nich jest proteaza która bierze udział w funkcji życiowej komórki. Kalpaina jest również zaangażowana w przetrwanie neuronów i pamięci. Mykoplazma może również redukować TNF alfa (cytokina zapalna) o 60% czy kaspazę-8 (białko które powoduje śmierć komórki – powinna być ona pobudzana w czasie choroby nowotworowej).
Ogólnie rzecz biorąc mykoplazma przeważnie pobudza TNF alfa, TNF beta, IL-8,IL-6, IL-1beta i są one mocno generowane podczas aktywnej infekcji mykolazmą. Np. TNF alfa może być pobudzona 200 – 500x ponad normę (miałem to!). Następnie receptory P2X(7) stymulują ekspozycję fosfatydylseryny, lipidu który znajduje się w membranie komórkowej, a to powoduje aktywacje układu odpornościowego. Następuje pobudzenie COX2, PGE2 i zahamowanie katalazy (czyli stany zapalne w górę a ochrona antyoksydacyjna w dół).
PGE2 zmniejsza rozszerzenie oskrzeli, powoduje zwężenie/napięcie lub też rozluźnienie mięśni układu pokarmowego, odpowiada za wytwarzanie kwasu żołądkowego (teraz już wiesz jak łatwo może to doprowadzić do reaktywacji Helicobater pylori czy też do SIBO). Jest odpowiedzialna za skurcze macicy, stymuluje płytki krwi, powoduje nadwrażliwość na ból. Także aktywna mykoplazma może spowodować poronienie (silne skurcze macicy pobudzając PGE2 2.5 do 4.5 raza).
Mykoplazma hamując katalazę o 2/3 powoduje zwiększenie hydrogen peroksydazy (oksydant) – powoduje to wzrost stanów zapalnych czy też przedwczesne pęknięcie błon śluzowych.
IL-6 jest jedną z cytokin podwyższaną przez mykoplazmę. Tak jak COX-2 jest ona zaangażowana w produkcję progstaglandyny PGE2 zwłaszcza w mózgu i hipokampie (co powoduje gorączkę podczas infekcji). Myko powoduje zwiększenie się komórek CD40,86,54,83,25, CCR7, CD1a, CD123 i HLA-ABC,HLA-DR czy też MCP-1,2, GM-CSF a obniża komórki CD4+ (czyli to co wirus HIV też obniża stąd częste połączenie HIV+myko) – ogólnie wszystko co jest możliwe co stymuluje stany zapalne – to Mykoplazma to podkręca.
Wzrasta także poziom IL-17 (cytokiny odpowiedzialne za masakrycznie dużą ilość chorób z grupy autoimmunologii) oraz zwiększa hepcydynę – jest to hormon który obniża poziomy żelaza tak aby zagłodzić bakterię (co oczywiście w przypadku mykoplazmy kompletnie nic nie da – stąd też powstaje anemia w przypadku aktywnej infekcji mykoplazmą). Do anemii np. dochodzi także poprzez zwiększoną aktywność wapnia, wyczerpanie się ATP oraz nadmiar oxydantów.
Protokół amerykańskiego zielarza/fitoterapeuty na mykoplazme pneumoniae
(i inne odmiany)
Kordyceps – nalewka, 1/4 łyżeczki 3x dziennie, kapsułki 2gramy 3x dziennie
Isatis – nalewka jak najmocniejsza, 1/2 łyżeczki 3x dziennie
Tarczyca bajkalska – nalewka 1/4 łyżeczki 3x dziennie lub kapsułki 1gram 3x dziennie
Houttuynia – nalewka, 1/4 łyżeczki 3x dziennie
Sida Acuta – nalewka – 30 kropelek 3x dziennie
NAC – 2gramy z rana, 2 gramy przed snem
Witamina E(alfa tokoferol) – 200 jednostek lub 150mg dziennie
Oliwa z oliwek (razem z liściem oliwnym)
Shisandra + żeń szeń syberyjski + Rhodiola – nalewka 1/2 łyżeczki 3x dziennie
W przypadku dodatkowych problemów z układem moczowym:
– UVA ursi i phellodendron – 1/4 łyżeczka nalewki 3x dziennie przez 30dni
– Bidens pilosa – nalewka 1/4 łyżeczki 3x dziennie przez 30dni
Z infekcją szyjki macicy/pochwy
– berberyna lub olej z liścia herbacianego lub uva ursi przez 3-7dni
Z dysplazją szyjki macicy
– Echinacea angustifolia – przez 2tygodnie na noc
– Berberyna lub liść herbaciany lub uva ursi – przez 3-7dni
Z infekcją płuc
– Bidens pilosa – 1/4 łyżeczki nalewka 3-6x dziennie
– Mix z Lukrecji, elecampane root, yerba santa leaf, lomatium – 1/2 łyżeczki 6x dziennie
Z anemią
– Sida acuta – nalewka 1/2 łyżeczki 3-6x dziennie
– NAC – 4gramy 2x dziennie(ostro!)
– Bidens pilosa – 1/2 łyżeczki 6x dziennie
Hemoplazma z infekcją erytrocytów
– Sida acuta – 1/2 łyżeczka nalewki 3-6x dziennie
– Cryptolepsis – 1/2 łyżeczki 3-6x dziennie
– Alchornea – 1/2 łyżeczki 3-6x dziennie
Z problemami neuro
– Motherwort – nalewka 1/2 łyżeczki 6x dziennie
– Greater celandine – nalewka 1/4 łyżeczki 3x dziennie
– korzeń kudzu – 1/4 łyżeczki 3-4x dziennie
Z problemami neuro(uszkodzony układ nerwowy)
– Chinese senega korzeń – 30 kropel 3x dziennie przez 30dni
– Lions mane – 3.8 gramów dziennie lub 1 łyżeczka nalewki 2x dziennie
Z bólem neuro
– Greater calendine – nalewka 1/4 łyżeczki 3x dziennie
– Korzeń Kudzu – 1/2 łyżeczki 3-4x dziennie
– Theramine
Z niepokojem
– Pasque flower – nalewka 10 kropli co godzinę jak jest potrzeba
– Motherwort – nalewka 1/2 łyżeczki 6x dziennie
– Coral root – 30 kropel 6x dziennie
Z problemami ze snem
– Płynna melatonina godzinę przed snem
– Ashwaganda – nalewka 1/2 łyżeczki godzinę przed snem lub 1gram 1 godzine przed snem (estraktu)
– motherwort – łyżeczka nalewki godzinę przed snem.
Na przemęczenie
– Eleutherococcus – nalewka 1/4 łyżeczki z rana
– Rhodiola – nalewka 1/4 łyżeczki z rana
– Schisandra – nalewka 1/4 łyżeczki z rana
– Motherwort – nalewka 1/4 łyżeczki z rana
Na problemy stawowe
– Greater celandine, liść oliwn, berberyna, ashwaganda, zielona herbata
– Chondroityna/glukozamina (osobiście nie polecam – bardziej placebo jak dla mnie)
– Ostropest plamisty – nalewka 1/4 łyżeczki 3-6x dziennie
Na problemy z szybką utratą wagi
– Grzybek Shiitake – 6-16gram dziennie
+ witaminy, aminokwasy, minerały.
Protokół Byron White (nalewka z mieszanki ziół)
• olea europaea (lisc) – liść drzewa oliwnego
• allium sativum(bulb) – czosnek pospolity
• actostaphylos uva ursi (leaf) – liść mącznicy lekarskiej
• usnea barbata( lichen) – porosty brodaczki właściwej
• stillingia sylvatica (root) – korzeń stillingia sylvatica
• uncaria tomentosa(bark) – Kora Czepoty puszystej
• uncaria rhychophylla (vine with hooks) -Gou Teng /uncaria rhychophyll
• bidens pilosa (leaf) – liść Uczepu owłosionego
• cassia occidentalis (leaf) – liść cassia occidentalis
Inne informacje na podstawie badań co działa na mykoplazma :
• Krzyżownica zwyczajna (Seneca-snakeroot) – Zawiera sporo związków, które działają jako środki wykrztuśne, zmniejszają śluz w drogach oddechowych. Ponadto posiada działanie anty-astmatyczne, antyseptyczne, przeciwskurczowe, ściągające, łagodzące, bakteriobójcze.
• Dziewanna (Mullein) – posiada działanie wykrztuśne(usuwa śluz i zatory), stosowana przeważnie w przypadku problemów z oskrzelami i płucami takich jak ich stan zapalny czy też w astmie, rozedmie płuc lub alergii. Posiada także działanie przeciwzapalne. Używa się jej na kaszel, ból gardła, w zatorach układu limfatycznego, pomaga zmniejszyć guzy i czyraki.
• mykoplazma pneumoniae zwiększa poziomy interferonu gamma oraz obniża cytokinę przeciwzapalną IL-4. Witamina A obniża nadaktywne interferony gamma oraz podwyższa IL-4.
• Olejek z liścia drzewa herbacianego wykazuje b.dobre działanie vs pneumoniae – zaleca się robić z niego płukanki buzi/zębów
• Olejek z bergamotki wykazuje rewelacyjne działanie vs Pneumoniae
• Linalool wykazuje b.dobre właściwości antybakteryjne vs mycoplasma pneumoniae oraz Mycoplasma fermentans jak i również działa na mycoplasme hominis.
• Mykoplazma pobudza cytokinę IL-18(jest to cytokina zapalna z grupy cytokin IL-10), która powoduje wzrost intereferonu gamma, komórek NK, limfocytów T co w dłuższej perspektywie czasu doprowadza
do swardnienia rozsianego, miasteni, RZS czy łuszczycy jak i również do nowotworów czy do chronicznego zmęczenia.
• Białko SPLUNC1 jest to białko, które jest obniżane przez Mykoplazmę pneumoniae – jego wysoki poziom przyczynia się do stłumienia tej infekcji. Jego wysoki poziom obniża także poziom eozynofilów które powodują stan zapalny. Resweratrol (najwyższe stężenie w rdestowcu japońskim pobudza SPLUNC1).
• Mykoplazma zajmuje serce, płuca oraz CUN(centralny układ nerwowy) powodując ból w klatce, problemy neuro w tym i zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu czy niedokrwistość.
• Olejek z mięty pieprzowej i eukaliptusowy – pomagają w przypadku stanów zapalnych dróg oddechowych oraz układu trawiennego jak i również w schorzeniach wątroby. Działają na gronkowca MRSA, e.coli, enterococcusa, pałeczke ropy błękitnej, candida albicans i obniżają stany zapalne. Pacjenci z Mykoplazmą odnotowywują redukcje chronicznych problemów zdrowotnych takich jak bóle mięśniowe, stawowe, bóle głowy, problemy ze snem, stany zapalne, zmęczenie, mgła umysłowa i zacofanie umysłowe.
• Korzeń isatidis (Ban Lan Gen) – eliminuje toksyny, gorączkę, zapalenie migdałków, infekcje górnych dróg oddechowych czy też plamy na skórze jak i również zaczerwienienie lub obrzęk twarzy, zapalenie mózgu, zapalenie wątroby, ospę, opryszczkę czy półpaśca. Ewentualne skutki uboczne to dolegliwości ze strony układu pokarmowego(mogą wystąpić też reakcje alergiczne, z uwagą podawać osobom, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe). Ma działanie przeciwbakteryjne względem mycoplasma hominis, gronkowiec złocisty, e.coli, salmonella, wirus grypy czy leptospira.
• Korzeń z Angelica dahurica (Bai Zhi). Zioło używane do leczenia objawów przeziębienia, wyładowania śluzu i bólu. Stosowany w niedrożności nosa, bólach głowy, mięśni, zapalenia zatok, nieżytów nosa czy też w przypadku białej lub żółtej wydzieliny z nosa. zmniejsza stany zapalne, wrzody, czyraki, wysypkę, świąd, owrzodzenia skóry. jest stosowane również w przypadku ropni sutka, jelit, ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego czy biegunki. Zioło to hamuje mycoplazmę hominis, e.coli, bacillus dyseneriae, bacillus proteus, salmonelle, gronkowca złocistego, mycobacterium tuberculosis, shingelle. W badaniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe jak też obniża tętno, zwiększa głębokość oddychania i stymuluje układ nerwowy.
• Felodendron(Phelodendron – Phellodendri, Huang Bai) – ma zastosowanie w usuwania ciepła(czyli stanów zapalnych) i objawów infekcji, eliminuje toksyny i suchoty, w leczeniu żółtaczki, biegunkach, uczuciach niepełnego wypróżnienia, hemoroidach, trudnościach w oddawaniu moczu czy też wspomaga bolesne i opuchnięte stawy. Leczy się nim także dolne odcinki kręgosłupa tj. odcinek lędżwiowy oraz kolana czy infekcje dróg moczowych. Leczy gorączkę, szumy uszne, zawroty głowy, wypieki na twarzy, skąpe miesiączki, zaburzenia krwawienia z macicy, obniża ciśnienie krwi. Wykazuje działanie antybiotyczne względem Mycoplasma hominis, gronkowiec złocisty, paciorkowce. Liście tej rośliny mają działanie przeciwwirusowe.
źródło:
- http://www.zdrowiebeztajemnic.pl/mykoplazma-mycoplasma-genitalium-hominis-pneumoniae-inne-najgrozniejsza-bakteria-tej-planecie-wywolujaca-miedzy-innymi-stwardnienie-zanikowe-boczne-cz-1/
Najbardziej chyba niedoceniana bakteria jak i przez lekarzy ilads i pacjentów..