Toksokaroza przemilczana diagnostycznie

0
6805
toksokaroza

Toksokaraoza to choroba pasożytnicza dotykająca obecnie już miliony ludzi.

Wykorzystując zaniedbania diagnostyczne pediatrów i internistów dziesiątkuje populację ludzką. Toksokaroza jest wywołana zakażeniem larwami Toksocara canis i Toksokara cati.

Występuje powszechnie w jelicie psów i kotów.

Jeżeli posiadasz czworonogi w swoim domu, to musisz mieć świadomość, że ich przewody pokarmowe mogą być skolonizowane przez tego pasożyta. W zakażonym czworonogu obleńce wydalają jaja z kałem. Największym siedliskiem zanieczyszczonym jajami Toksokarozy są publiczne parki i place zabaw. Są to miejsca największego narażenia ludzi na zakażenie. Do zakażenia dochodzi także poprzez spożycie mięsa bez właściwej obróbki termicznej np. wołowiny, jagnięciny, drobiu, które może być zainfekowane larwami Toksokara.

U ludzi zainfekowanych pasożytem nie dochodzi do pełnego cyklu rozwoju glisty Toksokara. Jesteśmy przypadkowymi nosicielami, co powoduje, że larwy nie rozwijają się do postaci dorosłego osobnika. Zarodki larw przenikają przez ścianę jelita do krwioobiegu powodując zainfekowanie całego organizmu. To prowadzi do reakcji zapalnych, niespecyficznych objawów, w zależności jaki narząd zostanie przez nie zasiedlony.

Larwy Toksokara mogą migrować do wątroby, która jest przez nie najczęściej obciążona. Skutkuje to powstawaniem zmian ziarniniakowatych i zapaleniem wątroby. Penetrując serce doprowadzają do zapalenia mięśnia sercowego. Osiedlając się w nerkach doprowadzają do zapalenia nerek. Groźną lokalizacją larwy Toksokara są oczy. Ta postać zakażenia może wywołać odwarstwienie siatkówki, zapalenie nerwu wzrokowego, zmętnienie ciała szklistego lub uszkodzenie nerwu wzrokowego.

Zdecydowanie najgroźniejszą lokalizacją siedliska pasożytów jest mózg i rdzeń kręgowy.

Zagrożenie wystąpienia zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu prowadzące do uszkodzeń tego narządu i innych uszkodzeń neurologicznych jest bardzo duże.

Pozostałe objawy towarzyszące w Toksokarozie mogą być niespecyficzne i zaliczają się do nich np: nudności, ból brzucha, wymioty, jadłowstręt, ból głowy, zapalenie gardła, kaszel, świszczący oddech, zapalenie płuc, egzema, wysypka, świąd, bezsenność, osłabienie, ból stawów, ból mięśni z eozynofilowym zapaleniem wielomięśniowym, zapalenie naczyń krwionośnych.

Zdarza się, że zakażenie Toksokarozą może mieć formę bezobjawową.

Diagnoza opiera się na wywiadzie, czy osoba spożywała surowe lub niedogotowane mięso, badania kliniczne, mikroskopowe tkanek, analizę badań krwi w kierunku leukocytozy i eozynofilii. Jest również możliwość skorzystania z metod serologicznych w celu potwierdzenia zakażenia.

W leczeniu Toksokarozy wykorzystuje się środki przeciwrobacze oraz leki przeciwzapalne. Kortykosteroidy wprowada się przy toksokarozach płucnych i chorobach kardiologicznych wywołanych toksokarozą.

Zapobieganie obejmuje systematyczne odrobaczanie psów i kotów.

Właściciele pupili powinni zbierać i usuwać ich odchody w sposób higieniczny. Zakażeniom u ludzi można zapobiec stosując podstawowe środki higieny osobistej jak również nie spożywanie mięsa surowego lub niedogotowanego.
Choroba stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego będąc jedną z najgroźniejszych odzwierzęcych chorób pasożytniczych.