Borelioza – to jedna z najbardziej kontrowersyjnych chorób na świecie. To ciężka, przewlekła choroba, która niszczy życie i nierzadko nieleczona prowadzi do śmierci. Wywołują ją bakterie gram ujemne, zaliczane do krętków. Dzięki swojej budowie są bardzo szybkie i potrafią wkręcić się w każdą tkankę, nawet w kości. Po wniknięciu ze śliną żerującego pasożyta, bakterie rozprzestrzeniają się po organizmie z krwią, limfą i drogą międzykomórkową. Krętki borrelia posiadają umiejętność oszukiwania naszego układu odpornościowego, przez co organizm nie broni się przed tymi bakteriami.
Objawy boreliozy mogą być bardzo różne i niespecyficzne. Rozróżnia się trzy główne typy boreliozy:
neuroboreliozę, atakującą układ nerwowy,
boreliozę stawową, atakującą tkankę łączną,
boreliozę sercową, atakującą mięsień sercowy.
Rumień wędrujący daje wysokie prawdopodobieństwo, że jest się zarażonym. Może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Występuje on jednak tylko u 30% zarażonych! Pierwsze objawy imitują przeziębienie, występuje gorączka, poty, dreszcze, uderzenia gorąca i ogólne osłabienie.
Najbardziej typowe objawy to:
– bóle kostno-stawowe,
– bóle głowy,
– pisk w uszach,
– nadwrażliwość na dźwięki,
– depresja,
– nerwica,
– stany lękowe,
– odrealnienie,
– brak koncentracji problemy z pamięcią,
– męty w oczach,
– nadwrażliwość na światło,
– zaburzenia mowy,
– wypadanie włosów / łysienie androgenowe,
– przewlekłe zmęczenie i wiele innych objawów imitujących inne jednostki chorobowe.
Diagnostyka boreliozy i innych chorób odkleszczowych jest często zawodna. Wyniki wykonywanych testów mogą wyjść fałszywie ujemne.
Dlatego poza diagnostyką serologiczną, bardzo ważnym elementem jest diagnostyka objawowa i odpowiedni wywiad z pacjentem, u którego podejrzewa się choroby odkleszczowe.
ABTEST jest ankietą prawdopodobieństwa boreliozy i innych chorób odkleszczowych stworzony na podstawie kwestionariusza dr. Richarda Horowitza i rozbudowany o doświadczenie najlepszych lekarzy zajmujących się leczeniem boreliozy oraz chorób odkleszczowych. Służy do objawowego oszacowania prawdopodobieństwa chorób odkleszczowych. Jest również pomocna w monitorowaniu postępów leczenia.