Borelioza (choroba z Lyme) to najbardziej znana choroba odkleszczowa,

wywołana przez bakterie zaliczane do krętków – Borrelia burgdorferi oraz Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica.

Statystyki pokazują, że częstość występowania boreliozy u dzieci rośnie pomimo wysiłków na rzecz większej świadomości i zapobiegania.

Jest to sytuacja alarmująca, ponieważ w Polsce jest tylko kilku lekarzy, którzy mają doświadczenie w leczeniu pełnego spektrum boreliozy u dzieci i nastolatków. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na zakażenie boreliozą ze względu na ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Diagnostyka w tej grupie wiekowej jest niezwykle trudna ze względu na częste zachorowania wirusowe i infekcje, które osłabiają układ immunologiczny, w wyniku czego można przeoczyć objawy choroby z Lyme. Małe dzieci mogą mieć trudności z opisaniem ich objawów. Objawy występujące u nastolatków można przypisać dojrzewaniu i zignorować.

Wczesne stadium zakażenia boreliozą u dzieci objawia się: pojawieniem rumienia i objawami grypopodobnymi, takimi jak ból głowy, bóle mięśni i stawów, sztywność karku, obniżona temperatura ciała i dreszcze, zmęczenie, brak apetytu. W późniejszym etapie choroby z Lyme można zaobserwować, stany zapalne oczu, zapalenie stawów, ciężkie zmęczenie a ze strony układu nerwowego może wystąpić zapalenie opon mózgowych, porażenie mięśni twarzy (porażenie Bella). W późnym stadium zachorowania na borliozę u dzieci mogą wystąpić drętwienia, mrowienia i bóle rąk oraz nóg. Często występują kłopoty z koncentracją, pamięcią a nawet mową. Objawy choroby z Lyme mogą występować nieco inaczej u każdego dziecka.

U młodzieży borelioza manifestuje się niesłabnącym zmęczeniem,

zaburzeniem snu, bólami głowy, problemami żołądkowo-jelitowymi, bólem gardła, tikami ruchowymi, wrażliwością na światło i dźwięk, problemami z pamięcią. Pojawiają się nocne poty, drażliwość, wahania nastroju, zawroty głowy, podwójne widzenie. Nastolatkowie odczuwają niezdolność do angażowania się w czynności, z których kiedyś korzystali i odczuwają spadek wydajności w szkole. Występują również zmiany nastroju i początek zaburzeń lękowych.

Wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia zapobiega powstaniu chronicznej boreliozy, która może mieć ogromny wpływ na jakość życia dzieci i młodzieży.

Objawy boreliozy mogą być podobne do innych schorzeń.

U dzieci i młodzieży z szeregiem zaburzeń powstałych poprzez boreliozę rozpoznaje się zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), opozycyjny defiant zaburzeń (ODD), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) i Tourettes.

Możesz próbować zapobiegać boreliozie, chroniąc dziecko przed ukąszeniami kleszczy. Na ile to możliwe, należy ubierać dziecko w koszule z długimi rękawami, a dół koszuli wsuwać w spodnie. Zakładać dziecku długie spodnie, a końce nogawek chować w skarpety. Ubrania powinny mieć jasny kolor aby kleszcze były lepiej widoczne na ubraniu. Po powrocie do domu zawsze dokładnie sprawdzaj swoje dziecko pod kątem kleszczy, szczególnie pod kolanami, między palcami u rąk i nóg, w pachach, pachwinach, w pępku za uszami, na szyi, między włosami. Jeśli to możliwe, używaj oczyszczonych lub wybrukowanych ścieżek podczas przechodzenia przez zalesione obszary i pola. Używaj środków odstraszających kleszcze.