Detoksykacja – nerki

1
8825
detox organizmu

Kiedy myślimy o detoksykacji, zapominamy często o nerkach, a to one muszą w ciągu 24 godzin przefiltrować 200 litrów krwi. Po za tym odpowiadają za nasze ciśnienie krwi, regulują poziom minerałów, kwasowość, stymulują produkcję czerwonych krwinek i mało kto wie, aktywują produkcję witaminy D.

Nerki wyposażone są w hormon renina, którego zadaniem jest zrównoważenie ciśnienia krwi. Kiedy tylko ciśnienie krwi spada i nerki nie otrzymują wystarczającej ilości krwi, hormon renina dostosowuje się, powodując naprężenie naczyń krwionośnych. To ratuje nas przed utratą przytomności. W Lyme często dochodzi do nagłych spadków ciśnienia i uczucia omdlenia lub samego omdlenia.

W chorobie z Lyme, powinniśmy nieustannie wspomagać nerki, to jeden z warunków prawidłowej detoksykacji.

Podstawą jest odpowiednie nawodnienie. Wodę powinniśmy pić naprzemiennie z elektrolitami lub solą himalajską. To bardzo istotne aby następowało równoważenie elektrolitów. Po za tym należy się wspierać różnymi protokołami ziołowymi:

Astragalus (Traganek) – zmniejsza białkomocz i zwiększa stężenie hemoglobiny i albuminy w surowicy. Przyczynia się do zmniejszenia stężenia kreatyniny w surowicy, zmniejsza ilość białka utraconego w moczu i zmniejsza skutki niektórych powikłań, takich jak asanaemia i niedożywienie. Astragalus jest wskazany przy leczeniu choroby z Lyme. Jest adaptogenem i wpływa na wiele procesów metabolicznych w naszym organizmie, poprawiając nasze samopoczucie i przełamując zmęczenie. Traganek jest jednym z głównych składników mieszanek leczniczych stosowanych do wzmocnienia odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu. Pobudza działanie szpiku kostnego oraz limfy, zwiększając liczbę komórek macierzystych, tym samym stymulując dojrzewanie komórek układu odpornościowego. Astragalus faktycznie wpływa na regulację gospodarki hormonalnej. Pozytywne efekty suplementacji zauważa się stosując sproszkowany korzeń traganka w dawce 30 g dziennie podzielone na 4 porcje

Liście brzozy – usuwają produkty odpadowe z układu moczowego. Ma działanie moczopędne, które sprzyja częstszemu oddawaniu moczu. Jest to korzystne dla zdrowia układu moczowego, ponieważ pomaga usunąć więcej zanieczyszczeń z organizmu poprzez oddawanie moczu. Częste spłukiwanie zanieczyszczeń może również zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych, uniemożliwiając osiadanie tych zanieczyszczeń w nerkach. Herbata z liści brzozy wspomagają zwalczać infekcje dróg moczowych i pęcherza moczowego dzięki swoim naturalnym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Przydatne w przypadku powiększonej prostaty. Herbatę z brzozowych liści należy pić trzy razy dziennie.

Liść pokrzywy – ma również działanie moczopędne i może pomóc w wypłukaniu kamieni nerkowych z organizmu. Herbata z pokrzywy może leczyć infekcje dróg moczowych, zapalenie nerek i zapobiegać zatrzymywaniu wody. Uważa się, że pomaga ona w oczyszczaniu krwi, wypierając toksyny z organizmu.

UvaUrsi (Mącznica lekarska) – wykazuje szczególne działanie wspierające funkcje układu moczowego stosowana przy infekcji dróg moczowych i w stanach związanych z pęcherzem moczowym. Stosowana przy zapaleniu pęcherza moczowego, zapaleniu nerek, na zatrzymanie się wody, chorobach wątroby i przewlekłej biegunce. Uvaursi zawiera związek zwany arbutyną, która ma zdolność odprowadzania nadmiaru wody z komórek, promując działanie antyseptyczne nerek. Podczas wydalania arbutyna działa antyseptycznie na błonę śluzową moczu i dlatego pomaga w zakażeniu dróg moczowych. Wspomaga zwalczanie stanów zapalnych w obrębie miednicy. Mącznice zaleca się stosować osobom wykazującym zaburzenia pracy nerek, z objawami przewlekłego i nawracającego zapalenia przewodu moczowego, nerek oraz pęcherza, wykazującym objawy kamicy nerkowej, ropomoczu czy białkomoczu, osobom wykazującym infekcję bakteryjne układu moczowego w tym cewki moczowej, osobom poddawanym antybiotykoterapii oraz osobom wykazującym objawy wzdęć i biegunki. Zalecane jest stosowanie ekstraktu 2 x 450mg dziennie.

Skrzyp – jest naturalnym środkiem moczopędnym i ma wysoką zawartość krzemionki. Część krzemionki, przechodząc do moczu, staje się też koloidem ochronnym, przeciwdziałającym gromadzeniu się i krystalizacji składników mineralnych w drogach moczowych, a więc powstawaniu złogów. Herbata ze skrzypu polnego wskazana jest w zaburzeniach pracy układu moczowego (kamica, zapalanie pęcherza i nerek). Nieoceniona w stanach zapalnych i pierwszych objawach powiększenia gruczołu krokowego, w leczeniu miażdżycy naczyń krwionośnych i w schorzeniach reumatycznych. Flawonoidy, zawarte w skrzypie polnym zwiększają objętość wydalanego moczu, a także usuwają nadmiar moczanów. Dlatego ta roślina jest dobrym środkiem moczopędnym. Skrzyp suplementujemy z tiaminą (B1). Suszone ziele skrzypu polnego trzeba zaleć wrzątkiem i zaparzać około 15 minut pod przykryciem. Następnie należy odcedzić. Herbaty ze skrzypem nie powinno pić się więcej niż trzy razy dziennie.

Nawłoć – Ziele wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odtruwające. Wykazuje właściwości moczopędne – mówi się, że roślina zwiększa nawet kilkakrotnie ilość wydzielanego moczu. Działa łagodnie uspokajająco oraz obniża ciśnienie krwi. Ponadto zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Ziele nawłoci wykorzystywane jest zarówno do leczenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Nawadnia nerki i pomaga w usuwaniu złogów nerkowych, które w przeciwnym razie mogłyby przekształcić się w kamienie nerkowe. Usuwa również szkodliwe organizmy, które mogą powodować szkody. Ziele nawłoci pospolitej zawiera kwercetynę, która ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne – wpływa na zmniejszenie wydzielania cytokin prozapalnych oraz wolnych rodników. Ochrania wątrobę i działa hipoglikemicznie. Dzięki działaniu moczopędnemu ziela nawłoci, wspomaga ona usuwanie zbędnych metabolitów z organizmów oraz kwasu moczowego, amoniaku i chlorku sodu. Działa w ten sposób oczyszczająco. Łyżkę suszu zalać wrzątkiem i po 20 min. pić dwa razy dziennie.

Jałowiec– jest uważany za tonik oczyszczający krew. Wykazano, że ma działanie przeciwzapalne i pomaga zmniejszyć obrzęk. Terpeny i flawonoidy, w które obfitują jagody jałowca, mają m.in. silne działanie bakteriobójcze, a terpeny dodatkowo moczopędne. Dlatego jałowiec doskonale sprawdza się w leczeniu infekcji dróg moczowych. Najlepiej wspomagać nim kurację zaleconą przez lekarza – wystarczy pić po łyżeczce naparu z jagód 3 razy dziennie.