Dominująca koinfekcja – Rickettsia

0
1352
Rickettsia borelioza koinfekcje objawy leczenie_problemy diagnostyczne

Rickettsia od niedawna uważana jest za głównego gracza w boreliozie (chorobie z Lyme).

Rickettsie dzielimy na trzy grupy (gorączka plamista, tyfus i tyfus plamisty) i wszystkie trzy są patogenne dla ludzi. Rickettsia jest bardziej rozpowszechniona niż do tej pory sądzono. Jest obligatoryjnymi pasożytami wewnątrzkomórkowymi i atakuje komórki śródbłonka naczyń krwionośnych w docelowych narządach, uszkadzając je i powodując zwiększoną przepuszczalność naczyń z następstwami obrzęku, niedociśnienia i hipoalbuminemii.

Oznacza to, że zakażanie tą bakterią w boreliozie z Lyme, będzie się charakteryzowało obrzękami w różnych częściach ciała. Choroby wywoływane przez tą bakterię są bardzo trudne do zdiagnozowania klinicznego, nawet dla ekspertów. Niespecyficzne objawy i prezentacja są różne u poszczególnych pacjentów. Niekiedy mogą to być bóle głowy czy ogólne złe samopoczucie, gorączka, a w niektórych przypadkach nudności i wymioty. Bakteria jest w dużej mierze niedoceniana przez społeczność medyczną i wciąż jest mało zrozumiała. Istnieje wiele szczepów i gatunków Rickettsia, które są bardzo szkodliwe, a na które testy nie istnieją. Najnowsze badania wskazują na to, że istnieje prawdopodobnie ponad 1000 szczepów tej bakterii.

Sądzono że, rickettsia jest zdecydowanie prostsza niż dynamicznie zmieniająca się borrelia i nie mają tak wielu etapów wzrostu ani tak wielu form. Dlatego wydawała się łatwiejsza do wyleczenia. Ale niekoniecznie jest to teza prawdziwa. Rickettsia może przeżyć wielomiesięczne traktowanie antybiotykiem. Charakterystycznym objawem są zmiany skórne, zwykle na dłoniach i podeszwach. Rickettsia powoduje również stagnację układu krwionośnego i gęstą krew przez co wywołuje zapalenie naczyń krwionośnych i powoduje plamistą i cętkowaną skórę. Chory ma wrażenie, że jego układ jest przeciążony i nie działa poprawnie detoksykacja. Obrzęk jest powszechny. Chorzy skarżą się na obrzęki w kostkach lub spuchniętą twarz i / lub oczy po przebudzeniu.

Problemy poznawcze są mylone z infekcją babesii.

Chory ma wrażenie, że dopadła go choroba Alzheimera. Gubi się we własnym domu. Bóle głowy są bardzo powszechne. Rickettsia powoduje czerwone, krwawe naczynia na powierzchni oka i w odróżnieniu od bartonelli powoduje, że są jednolicie czerwone. Niektórzy chorzy mają trudności z ogniskowaniem oczu i rozmazaniem się obrazu opisywanym jako „uczucie zalanych oczu wodą”. Najważniejszym objawem infekcji tą bakterią są zaburzenia mięśniowo-szkieletowe. Chorzy z tymi infekcjami cierpią na drętwienia, mrowienia, ból i pieczenie mięśni. Objawy mają charakter naczyniowy i powiązane są z narządami ruchu.

Rickettsia sprawia, że układ limfatyczny jest bardzo zatłoczony. Przeciążony system limfatyczny próbując oczyścić limfę z toksyn, wstrzymuje jej przepływ tworząc opuchlizny. Ciało nie daje rady z detoksykacją i krążące śmieci nie są odpowiednio filtrowane przez wątrobę. Wątroba nie dając sobie rady wpycha syf do układu limfatycznego, aby utrzymać krew tak czystą, jak to tylko możliwe. Krew zagęszcza się, detoksykacja staje się dysfunkcyjna, a zatoksyczniony organizm ogarnięty jest ogólnym, jednorodnym bólem.

Rickettsia i jej podobne bakterie (takie jak bakterie Ehrlichia, Anaplasma i Coxiella burnetii) są niezwykłym rodzajem bakterii, które powodują anaplazmozę i ehrlichiozę.

borelioza_koinfekcje_objawy_leczenie_problemy_diagnostyczne

Ehrlichia uznana została jako koinfekcja boreliozy w 1986r. Dwoma znanymi głównymi czynnikami ludzkiej ehrlichiozy są E.chaffeensis i E.ewingii. Ostatnio wykryto trzeci gatunek E.canis, który zaraża ludzi, ale jego znaczenie jako ludzkiego patogenu nie jest na dzisiaj dobrze poznane.
E.chaffeensis atakuje monocyty i określa się ją jako czynnik „Ludzkiej ehrlichiozy monocytarnej”.
E.ewingii preferencyjnie atakuje granulocyty obojętnochłonne czyli neutrofile (NEUT), czym upodabnia się do anaplazmozy. Powszechne badania krwi obejmują leukopenię, trombocytopenię i podwyższoną aktywność aminotransferaz w surowicy.

Podczas gdy niektóre przypadki ehrlichiozy są łagodne, choroba może być ciężka lub śmiertelna, jeśli nie jest prawidłowo leczona. Ciężkie objawy ehrlichiozy mogą obejmować trudności w oddychaniu, niewydolność oddechową, zaburzenia krwawienia, niewydolność nerek lub niewydolność serca. Infekuje białe krwinki (komórki, które zwalczają infekcję) i mitochondria (elektrownia komórki ludzkiej), konsekwencje nieleczonej infekcji mogą mieć długotrwałe skutki. Podobnie jak inne choroby przenoszone przez kleszcze, diagnostyczne testy krwi są często fałszywie ujemne podczas pierwszych tygodni choroby. Podobnie jak inne choroby przenoszone przez kleszcze, leczenie jest najskuteczniejsze, jeśli zostanie rozpoczęte jak najwcześniej.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3878868/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4193170/
https://europepmc.org/abstract/med/27720381
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0182290
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5348082/