ugryzienie kleszcza borelioza

Borelioza

to jedna z wielu bakterii jakimi kleszcze zarażają swoich żywicieli. Rzadkością jest aby u osób ugryzionych przez zainfekowanego kleszcza rozwinęła się sama borelioza.  Te niebezpieczne w dzisiejszych czasach pajęczaki posiadają w sobie całe pakiety patogenów, niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi. U około 80% osób ugryzionych przez zakażonego kleszcza dochodzi do jednoczesnego zakażenia dwoma lub więcej czynnikami chorobotwórczymi i mamy wtedy doczynienia z koinfekcjamiodkleszczowymi.                                 

Do najczęstrzych koinfekcji odkleszczowych należą:
Mycoplazma
Babesia
Bartonella
Anaplazma
Chlamydia  Pneumoniae
Yersinia
Rickettsia

Zdecydowana większość osób leczona na boreliozę nie ma terapii w kierunku koinfekcjiodkleszczowych. To powoduje rozprzestrzenianie się patogenów w organizmie i powolną jego degenerację przy jednoczesnym zaostrzeniu objawów boreliozy.                                                         

Objawy wskazujące na to, iż oprócz boreliozy posiadamy koinfekcje odkleszczowe:                         

Mycoplazma

objawia się początkowo męczącym i napadowym suchym kaszlem, który stopniowo przechodzi w mokry z towarzyszącym odkrztuszaniem wydzieliny śluzowo-ropnej. Może pojawić się również zapalenie gardła i ból głowy, często występują wysypki o charakterze pokrzywki, rumieni, grudek. Dodatkowo uciążliwe mogą być biegunki, wymioty poprzedzone nudnościami. Wielu chorych skarży się na bóle mięśni, zapalenie stawów, zwłaszcza w obrębie stawu łokciowego czy kolanowego.
Brak leczenia może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jak również samego mózgu czy rdzenia kręgowego, mogą pojawić się niedowłady nerwów obwodowych. Układ krążenia również jest narażony na atak tej bakterii co skutkuje autoimmunologicznym zapaleniem mięśnia sercowego i osierdzia prowadząc do zaburzenia rytmu serca.
Mycoplazma nie oszczędza również układu moczowego doprowadzając do kłębuszkowego lub śródmiąższowego zapalenia nerek. Rzadko ale jednak w przebiegu zakażenia może dojść niedokrwistości hemolitycznej jak również uszkodzenia szpiku a w konsekwencji jego niewydolności.                                                                                                               
Więcej o zakażeniu bakterią Mycoplazma znajdziesz TUTAJ

Babesia

może objawiać się notorycznym zmęczeniem, bólem mięśni w obrębie całego ciała, silnymi i napadowymi bólami głowy, zmianami nastroju, bólem stawów, zarówno małych jak i dużych. Występują silne nudności i bóle w obrębie jamy brzusznej, może pojawić się ból w obrębie klatki piersiowej ze współtowarzyszącą dusznością. Uciążliwe są też obfite poty. Niewielki odsetek zakażonych osób nie posiada jakichkolwiek objawów wskazujących do diagnostyki.
Więcej o zakażeniu bakterią Babesia dowiesz się TUTAJ

Bartonella

może objawiać się złym samopoczuciem z uczuciem rozbicia. Narastające i po kilku dniach ustępujące bóle brzucha (rzadko), bóle stawowe, kostne i mięśniowe, poranne bóle stóp (zwłaszcza podeszew), bóle głowy i gałek ocznych. U chorych często występuje zwyżka temperatury ciała a nawet gorączka powyżej 39 stopni Celsjusza z towarzyszącymi dreszczami. Może wystąpić bladość twarzy jak również jej intensywne zaczerwienienie. U osób zakażonych może dojść do dużej utraty masy ciała ze względu na występujące nudności i utratę łaknienia. W niektórych przypadkach występują zaniki świadomości. Bakteria potrafi zwiększyć pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego co objawia się u chorych niepokojem, drażliwością, bezsennością i lękami. Prowadzi do zaburzeń poznawczych, splątania umysłowego, w niektórych przypadkach występują zaniki świadomości. Często występującymi objawami jest palenie, mrowienie lub ból skóry. Na skórze często widoczne są guzki, czerwone wykwity brodawkowate, czerwone lub sine smugi przypominające zadrapanie lub rozstępy. Powiększenie węzłów chłonnych występuje bardzo często. Chorzy skarżą się  bóle gałek ocznych, zgłaszają zaburzenia widzenia i uczucie piasku w oczach. Bardzo często towarzyszy im światłowstręt. Są wrażliwi na dźwięki.                                                                                                      
Więcej o zakażeniu bakterią Bartonella znajdziesz TUTAJ

Anaplazma

w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Powszechnymi objawami są złe samopoczucie, gorączka i dreszcze, nudności z współistniejącymi bólami brzucha, bóle głowy i mięśni, znacznie podniesiona temperatura ciała. Może pojawić się kaszel i wysypka. Zakażenie może manifestować się przewlekłym zmęczeniem oraz bólami mięśni i stawów. Objawy mogą przypominać symptomy grypy. Brak diagnozy i leczenia może prowadzić do zapalenia mięśni, niewydolności nerek, zapalenia mięśnia sercowego, wstrząsu septycznego jak również śmierci chorego, dlatego tak ważne jest rozpoznanie na wczesnym etapie choroby. 
Więcej o zakażeniu bakterią Anaplazma dowiesz się TUTAJ

Chlamydia

w większości przypadków zakażeń przebiega bezobjawowo, jednak w warunkach obniżonej odporności może przyjąć postać zakażenia ostrego. Zakażenie prowadzi do  uszkodzenia nabłonka rzęskowego w oskrzelach. Często objawia się nawracającym katarem i zapaleniem gardła oraz zatok. Często w przebiegu zakażenia diagnozowana jest dychawica oskrzelowa. Bakteria uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych powodując tworzenie się blaszki miażdżycowej co prowadzi niejednokrotnie do chorób układu krążenia i zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów. U osób zakażonych może dojść do bezobjawowego zapalenia płuc bez zmian osłuchowych, przez co często bywa niewykryte.
Więcej o zakażeniu bakterią Chlamydia dowiesz się TUTAJ

Yersinia

to choroba, która zwykle rozpoczyna się bólami brzucha. Bakterie produkują toksyny, które powodują zatrucia pokarmowe z zaburzeniem wchłaniania wody w jelicie. Jej przebieg może mieć postać ostrego zapalenia jelit. Objawy sugerujące zapalenie wyrostka robaczkowego lub chorobę Crohna, mogą wskazywać, że zakażenie bakterią Yersinia doprowadziło do ostrego zapalenia jelitowych węzłów chłonnych. Rozszerzający się stan zapalny może doprowadzić do zespołu ogólnoustrojowej reakcji zapalnej na zakażenie, czyli sepsy.
Więcej o zakażeniu bakterią Yersinia dowiesz się TUTAJ

Rickettsia

ma nieswoiste objawy jak złe samopoczucie, dreszcze, wysoka gorączka połączona z bólem głowy. Mogą również pojawić się nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka. Chorzy skarżą się również na brak apetytu. Często występują zmiany skórne o charakterze wysypki plamisto-grudkowatej, głównie na dłoniach i stopach (podeszwie). U większości chorych pojawiają się zaburzenia mięśniowo-szkieletowe w postaci bólu i pieczenia mięśni, mrowienia i drętwienia.
Więcej o zakażeniu bakterią Rickettsia znajdziesz TUTAJ

Opisane powyżej zakażenia patogenami odkleszczowymi, których przebieg kliniczny jest zróżnicowany, prowadzą do poważnych i długotrwałych powikłań.