Fibromialgia

0
931
choroba_objawy_reumatyczne_bol_borelioza

Fibromialgia to choroba niezapalna hulająca w obrębie tkanek miękkich. Wywołuje objawy reumatyczne, a najbardziej dokuczliwym i trudnym do zwalczenia objawem jest ból. Borelioza – choroba z Lyme jest chorobą, w której stan zapalny jest niezbędny. Często chorzy mylą te dwie przypadłości, a z powodu braku odpowiednich testów podejmują leczenie niezdiagnozowanej boreliozy.

Fibromiaglia zaczyna się w okolicy krzyża skąd promieniuje wzdłuż kręgosłupa na tył głowy, do barków, łokci i rąk. Ból rozchodzi się do bioder, kolan i kostek. Czasem bolą szczęki i klatka piersiowa. Charakterystyczne są bóle stawowe, ścięgien, mięśni i więzadeł. Im więcej chory odpoczywa, tym ból jest silniejszy. Często odczuwa się drętwienie lub mrowienie oraz sztywność mięśni. Zmęczenie bywa tak nasilone, że uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności i często prowadzi do ograniczenia samodzielności. Pojawia się bezsenność i problemy z nadnerczami ze względu na nadaktywność mózgu. Częste oddawanie moczu, bóle głowy, migreny, zespół niespokojnych nóg, mgła umysłowa, nadwrażliwość skóry, wysypka, suchość oczu i jamy ustnej, niepokój, depresja, dzwonienie w uszach, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i koordynacji- to wszystko to objawy fibromialgii. Chorzy mają zimne ręce i nogi oraz narzekają na gulę w gardle. Czasem pojawia się niekontrolowany, przyspieszony oddech, kołatanie serca nawet w stanie spoczynku, wzdęcia brzucha, dolegliwości żołądkowe, zaparcia lub skłonność do biegunek oraz częste oddawanie moczu.
Choroba dotyka najczęściej kobiety po 30 roku życia a przyczyna jest jak dotąd nieznana.

Choroba ma podłoże traumatyczne. Lekarz nie widzi problemu i wysyła chorego do psychiatry. Nie dziwi więc fakt że ludzie podejmują leczenie, często antybiotykami widząc lustrzane objawy boreliozy z Lyme. Żaden lek nie jest w stanie pokonać fibromialgii. Ulgę przynoszą niektóre leki psychotropowe. Ogromnie ważny jest relaks i odprężenie. Można wybrać jeden sposób na relaks i regularnie go stosować. Niektórym chorym pomagają ćwiczenia izometryczne, które znoszą również stres, bardzo niebezpieczny dla chorych na fibromialgie. Niezastąpionym lekarstwem jest ruch, po którym chory czuje ulgę.

Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn fibromialgii. Niektórzy twierdzą, że jest to efekt toksyczności metali ciężkich i chemicznych. Niektórzy twierdzą, że to przewlekłe infekcje, podczas gdy inni twierdzą, że to są skutki uboczne szczepionek i stosowania leków hamujących, takich jak acetaminofen, aspiryna i ibuprofen, jeszcze inni mówią, że to rozregulowane hormony lub skutki emocjonalnego urazu.

.