choroby_i_dolegliwosci_CFS_wyczerpanie_energia_zmeczenie

Istnieje wiele powodów, dla których możesz być zmęczony i cierpieć na zespół chronicznego zmęczenia (CFS). Dla jasności, CFS nie jest rodzajem zmęczenia, które mija po wypoczęciu. Jest to trwały rodzaj słabości, który jest niewytłumaczalny, nieubłagany i przytłaczający. Został on przypięty do Epstein-Barra (EBV), ludzkiego wirusa opryszczki 6 (HHV-6), pasożytów, mykotoksyn, pleśni, dysfunkcji nadnerczy, niedoborów składników odżywczych i wielu innych schorzeń. Ale nowe badania opublikowane w marcu 2018 r. w Frontiers of Endocrinology odkryły oczywisty związek, który może radykalnie zmienić życie chorego.

Chroniczne zmęczenie wpływa negatywnie na miliony ludzi na całym świecie. Chorzy żyją w stanie skrajnego wyczerpania, odrealnienia, które podparte jest uporczywymi zawrotami głowy, bólami mięśni i objawami psychiatrycznymi. Próby leczenia antybiotykami, środkami pobudzającymi, środkami nasennymi i antydepresyjnymi sprawia jedynie, że chorzy odczuwają negatywne skutki tych leków.

To tarczyca jest regulatorem energii. Jeśli działa dobrze, czujemy się energiczni i zdrowi. Kiedy szwankuje, czujemy senność i zmęczenie. Problem polega na tym, że tarczyca może bardzo dobrze wytwarzać wystarczającą ilość hormonu tarczycy (T4), który często określa normalne poziomy TSH. Zła interpretacja objawów tarczycy może doprowadzić do katastrofalnych zmian w życiu chorego. Równowaga jest kluczowa. Gruczoł produkuje hormon T4, czyli tyroksynę i musi ją przekonwertować na T3, abyśmy mogli poczuć się dobrze i mogli spalić tłuszcz. T3 to coś, co odpowiada za poczucie ciepła, zachowanie spokoju, piękne włosy, a przede wszystkim wpływa na wytworzenie odpowiedniej ilości ATP (energii). TSH nie jest żadnym odzwierciedleniem tego, jak dobrze działa tarczyca.

Nowe badanie ujawnia związek między hormonami tarczycy a chronicznym zmęczeniem. Naukowcy z Holandii i Hiszpanii udowodnili, że CFS może być skutkiem niskiego poziomu hormonów tarczycy, niezależnie od wartości TSH. Badania zostały przeprowadzone przez  dr Begoña Ruiz-Núñez, która jest profesorem w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Groningen (UMCG) w Holandii. Po porównaniu wyników funkcji tarczycy i biomarkerów zapalenia stwierdzono, że osoby z CFS mają znacznie niższe poziomy ważnych hormonów tarczycy, a w szczególności trijodotyroniny (T3). Co ciekawe, posiadali normalne poziomy TSH. Oznacza to, że TSH może wydawać się normalne w teście laboratoryjnym, ale T3 może być niskie z powodu słabej aktywacji (co oznacza, że ​​T4 nie konwertuje wystarczająco szybko do T3).

Osoby z CFS miały również niższy status jodu (przy użyciu testu dobowego zbierania moczu) w porównaniu ze zdrowymi, niezmęczonymi odpowiednikami. Jod jest używany do wytwarzania hormonu tarczycy, więc niski jego poziom oznacza, że ​​istnieje niedoczynność tarczycy. Niedobór jodu jest częstą przyczyną niedoczynności tarczycy, szczególnie u osób, u których jednocześnie występuje niedobór selenu.

Endokrynolodzy pakują w chorych hormon T4, mając nadzieję, że zostanie on przekonwertowany do T3. Może być to jednak błędna teza, a nawet pułapka. Organizm ogarnięty zapaleniem czy infekcją , może sobie nie poradzić i zamiast T3 w organizmie pojawi się nadmiar odwróconego T3 czyli rT3. Podwyższone poziomy rT3 są negatywną konsekwencją chronicznego stresu, zmęczenia i wielu innych dysfunkcji. Czy zamiast ścigać i zabijać wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby, należy skupić się na funkcji tarczycy? Łączenie punktów między zespołem przewlekłego zmęczenia a niskim T3            (i wysokim rT3) z pewnością rzuca światło na nowe leczenie tej niezwykle powszechnej i wyniszczającej choroby.

ODWRÓCONE rT3

Hormon T3 daje nam energię, dlatego możemy go nazwać pedałem gazu, a rT3 hamulcem. Jeśli nie mamy hamulców, ciało będzie po za kontrolą, więc rT3 ​​jest wymagany jako część systemu równoważenia hormonalnego. Natomiast zbyt dużo rT3, powoduje wszystkie objawy niedoczynności tarczycy, takie jak przewlekłe zmęczenie, powolny metabolizm czy przyrost masy ciała. Niestety, endokrynolodzy często ignorują rT3, ponieważ nauczono ich, że rT3 jest „nieaktywnym metabolitem” hormonu tarczycy, a zatem ma niewielki lub żaden wpływ na równowagę hormonalną. Wysokie poziomy rT3 doprowadzają chorego do hibernacji, zatykając receptory komórek (drzwi do komórki) i blokując tym samym aktywny hormon tarczycy (T3) przed wiązaniem.

Jeśli chory jest z dominującym rT3, ma kliniczną niedoczynność tarczycy i jest zestresowany, zlękniony, zmęczony i może odczuwać zimno i ból. T4 przekształcone w aktywne T3 daje nam miły, sprawny metabolizm, promuje energię, piękne i lśniące włosy, nastrój i piękną sylwetkę. Regulacja hormonów tarczycy wpływa na metabolizm, oddychanie, puls i produkcję ATP (energię) w mitochondriach każdej komórki naszego ciała.

W naszych ciałach około 40% nieaktywnego T4 jest przekształcane w T3, a 20% jest przekształcane w rT3, aby pilnować, abyśmy nie spalili przypadkiem wszystkich kalorii i nie doprowadzili organizmu do skrajnego wyczerpania. Tak więc, rT3 usuwa nadmiar T4, utrzymując homeostazę, idealną równowagę, włączając hamulce, jeśli pedał gazu jest wciśnięty „na maksa”. Odwrotna T3 nie jest zła, zły jest jej nadmiar. rT3, to cichy, często niediagnozowany, milczący wróg, który może odpowiadać za większość naszych dolegliwości.

Jeśli chory ma wysoki poziom rT3, NIE powinien używać leków/hormonów T4, ponieważ zwykle rozkłada się on na jeszcze wyższy poziom rT3.

JAK OBNIŻYĆ rT3:

1. Zwiększyć spożycie selenu. Selenometionina jest bardziej naturalna niż selenin sodu.
2. Oczyścić i wspomóc wątrobę, (ostropest plamisty, glutation lub ekstrakt z karczocha)
3. Zredukować lub wyeliminować picie, palenie i żywność GMO, która szkodzi wątrobie i odradza wolne rodniki. Nawyki niszczą kruche lipofilowe komórki okrężnicy, płuc, mózgu, serca, trzustki i również tarczycy.
4. Poproś swojego lekarza o przeprowadzenie próbnego leczenia T3, będącego kombinacją leków T3 i T4. Chodzi o to, aby uciec od leku T4 i dostać się do leku zawierającego T3.
5. Jeśli leki T4 / T3, nie obniżyły poziomu rT3, rozważyć należy przejście na same T3. Taką decyzję, podejmuje lekarz.
6. Należy wziąć pod uwagę zioła wspomagające nadnercza: Astragalus, rhodiola, beta sitosterol, żeń-szeń, imbir, witaminy z grupy B (szczególnie pantetina), schizandra, eleuthero, ashwagandha, kurkuma / kurkumina lub L-teanina.

Jeśli poziomy tarczycy są w idealnej równowadze, poziomy rT3 powinny być niższe niż 15 ng / dL lub 150 pg./ml.

Cały zdrowy panel tarczycy wyglądałby tak:
rT3 <15 ng / gL również wyrażone jako <150 Ferrytyna 70 = 90 mg / dL TSH 0,5 – 1,5 mlU / l Wolna T3 = 3,5-4,3 pg / dL Całkowite T3 = 140-175 ng / dL Wolne T4 = 0,8-1,8 ng / dL Przeciwciała TPO mniejsze niż 20 IU / ml Stosunek T3 / rT3 powinien wynosić> 2

źródło:
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2018.00097/full