Postacie boreliozy – choroby z Lyme

0
2547
neuroborelioza jak borelioza wpływa na człowieka

NEUROBORELIOZA
borelioza rodzajeO neuroboreliozie mówimy wtedy, kiedy patogeny zaatakują komórki nerwowe. Neuroborelioza może wywołać objawy neurologiczne przypominające inne choroby neurodegeneracyjne lub objawy psychosomatyczne. Neuroborelioza może się pojawić już na początku zakażenia, w trakcie leczenia lub na późniejszym etapie, przyjmując charakter przewlekły i postępujący. Pojawia się wściekłość, drażliwość, zmiany osobowości, niestabilność emocjonalna, drgawki, drżenie, hipotermia, migreny, bóle głowy, zaburzenia poznawcze, mgła umysłowa, utrata pamięci, dysleksja, dystonia układowa i deficyt uwagi, a także wiele więcej innych poważnych symptomów o których możemy poczytać tutaj (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17350199).

Istnieją określone i naukowo potwierdzone przyczyny tych problemów. Szczepy krętków Borelii (bakterie w kształcie spirali), najbardziej związane z boreliozą z Lyme, są blisko spokrewnione z krętkiem kiły, która była znana w środowisku medycznym z powodu chronicznych problemów neurologicznych. Badania wykazały, że w ciągu 20 minut od zakażenia krętki z boreliozą mogą dotrzeć do mózgu (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2148032/).

Kiedy tak się stanie, zaczynają pojawiać się bardzo przewidywalne objawy. Krętki kiły i boreliozy są znane z tego, że produkują enzymy ureazy, które powodują akumulację miejscowego amoniaku (hiperammonemia) w mózgu. Amoniak indukowany przez boreliozę powoduje stan zapalny i obrzęk astrocytów (komórek mózgu) prowadząc do licznych późniejszych objawów neurologicznych. Obecność krętków i amoniaku w mózgu powoduje również wyciek bariery krew-mózg, pozwalając większej ilości cząsteczek na wtargnięcie do chronionego, wewnętrznego sanktuarium jakim jest mózg. Alkaliczność amoniaku powoduje uraz mózgu.

W niektórych przypadkach obniżenie populacji bakterii może wystarczyć, aby zapewnić całkowite i trwałe wyleczenie. Jednak przy mocno zaawansowanych objawach neurologicznych, samo zabijanie bakterii nie doprowadzi do przywrócenia jakości życia. Ostatecznym celem leczenia musi być przywrócenie optymalnej integralności strukturalnej i funkcji mózgu. Wiąże się to z neutralizacją amoniaku, z zablokowaniem ureazy i naprawieniem uszkodzonej bariery krew-mózg.

LYME CARDIS (BORELIOZA SERCA)
Kiedy infekcja dostaje się do organizmu, wiemy z badań na zwierzętach, że szybko się rozprzestrzenia. Próbuje ukryć się w tkankach i często zajmuje serce. Może zainfekować wszystkie części serca – mięsień sercowy, osierdzie, zastawki, a nawet aortę. Układ odpornościowy wykrywa intruza i natychmiast odpowiada, wywołując stany zapalne.

Zapalenie wywołane przez zakażenie może powodować upośledzenie przewodnictwa elektrycznego między przedsionkami i komorami. To zaburzenie rytmu nazywa się blokiem przedsionkowo-komorowym (AV). Blok AV jest bardzo poważnym i prawdopodobnie najczęstszym typem zapalenia tętnic z boreliozą (Lyme). Kiedy przewodzenie sygnału elektrycznego jest osłabione, rytm i mechaniczne bicie serca są niezsynchronizowane.

Istnieją trzy stopnie bloku przedsionkowo-komorowego, przy czym trzeci stopień jest najpoważniejszy. Wymagane jest wszczepienie na stałe stymulatora. Zwykle jednak można odwrócić zmiany za pomocą antybiotyków. Objawy bloku AV obejmują zawroty głowy, duszność, omdlenia, kołatanie serca i ból w klatce piersiowej, podobny do zawału serca. Prawie u 90% pacjentów z boreliozą (Lyme) rozwijają się zaburzenia przewodzenia serca, a aż 60% ma objawy zapalenia serca, ale tylko objawy. Borelioza wieńcowa występuje jedynie u niespełna 4% do 10% wszystkich chorych z boreliozą (Lyme).

Podstawą wykrycia zapalenia jest EKG, które wykrywa lub wyklucza przedsionkowo-komorowy blok przewodzenia. Pacjenci u których przerwa PQ trwa ponad 300 ms wymagają ciągłego monitorowania. Zaburzenia przewodzenia serca są zwykle odwracalne, a wszczepienie stałego stymulatora jest rzadko konieczne. Obecnie nie ma jednoznacznych dowodów na związek między boreliozą a późniejszym rozwojem kardiomiopatii rozstrzeniowej. Leczeniem z wyboru są antybiotyki, najlepiej ceftriakson. MRI serca można wykorzystać do potwierdzenia diagnozy. Rokowania są korzystne, jednak ciągle nie wiadomo jaka koinfekcja dominuje w tego rodzaju schorzeniu. Często przy tym schorzeniu, wyniki testów serologicznych są ujemne. Część ekspertów wskazuje na zakażenie bartonellą i boreliozą.

BORELIOZA STAWOWA
Boreliozowe zapalenie stawów (borelioza stawowa) jest jedną z postaci boreliozy. Objawy boreliozowego zapalenia stawów, takie jak bóle stawów czy ich sztywność, mogą się pojawić po kilku tygodniach, miesiącach, a nawet po kilku latach od zakażenia, dlatego pacjenci często nie kojarzą ich z żadnym ukąszeniem owada. Ta postać nie ogranicza się jedynie do zajęcia układu kostno-stawowego. Może ona przyjąć także postać skórną, neurologiczną lub kardiologiczną. Początek choroby, zwiastują przejściowe bólowe stawów, zwykle o słabym natężeniu.

Kiedy borelioza z Lyme osiągnie status zakażenia rozsianego, chorzy skarżą się na bóle stawowo-kostne i mięśniowe, bóle ścięgien i przyczepów ścięgnistych. Mają one często charakter ostry i wędrujący, a czasem krótkotrwały i nawracający. Bóle stawów spowodowane przez boreliozę występują głównie w kolanach i innych większych stawach. Innymi często występującymi sprzężeniami są biodra, barki, łokcie, nadgarstki i kostki. Ten ból pojawia się, ponieważ bakterie powodujące boreliozę atakują stawy i powodują stan zapalny tkanek. Wielu pacjentów z tym schorzeniem opisuje swoje doświadczenie jako ból stawów, który przemieszcza się od jednego stawu do drugiego i ból, który pojawia się i przechodzi w ciągu dnia. Uporczywe zapalenie stawów po usunięciu zakażenia najprawdopodobniej jest już związane z autoimmunizacją.

Zapalenie stawów jest uważane za przejaw późnej infekcji rozsianej występującej kilka miesięcy po ukąszeniu kleszcza. Wielu pacjentów z tą postacią jest błędnie diagnozowanych, szczególnie z młodzieńczym zapaleniem stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów, reaktywnym zapaleniem stawów, zakaźnym zapaleniem stawów oraz zapaleniem kości i stawów. Problemy stawowe czy kostne nie są jedynymi dolegliwościami tej postaci choroby choć zwykle są dominującymi. Ponieważ jest to choroba wieloukładowa objawy mogą pochodzić z różnych części organów organizmu.