Serotonina – Mgła mózgu

0
6366
mózgu serotinina depresja borelioza Lyme niedobor

Serotonina

jest neuroprzekaźnikiem układu nerwowego, który pozwala na komunikację między komórkami. Wszystko zaczyna się od elektrycznego impulsu wysyłanego przez komórkę nerwową z zamierzonym celem dotarcia do innej części ciała. Impuls elektryczny wysłany z komórki musi pokonać długa drogę, przechodząc po drodze przez kolejne komórki aby dotrzeć do celu. Kiedy impuls dojdzie do granic komórki nerwowej, zostaje uwolniona serotonina, która przechodząc przez szczelinę międzykomórkową, przekazuje impuls elektryczny kolejnej komórce nerwowej. Proces powtarza się aż do momentu, kiedy informacja chemiczna osiągnie cel.

W boreliozie chorobie z Lyme mamy ewidentne braki w zapotrzebowaniu na serotoninę, które dodatkowo potęgowane są przez stres, zły sen, dietę, a nawet mutacje genu MTHFR. Nasz popyt na serotoninę wytwarzany jest w przewodzie pokarmowym podczas snu. Jakość i długość snu w boreliozie z Lyme jest zaburzona co skutkuje niskim poziomem serotoniny. Istotna jest tutaj jakość snu, a później jego długość. Jeśli nie ma jakości, długość nie ma znaczenia.

Aby organizm wyprodukował serotoninę potrzebuje metioniny. Ten aminokwas powstaje na wskutek przekształcenia homocysteiny, przy udziale kwasu foliowego, którego może brakować, ponieważ ze względu na zatoksycznienie, glutation będzie go potrzebował przy detoksykacji.

Prawdopodobnie najbardziej znanym objawem niedoboru serotoniny jest depresja.

Nowe badania sugerują jednak inaczej, podniesienie serotoniny nie powoduje całkowitego wyleczenia depresji u ludzi cierpiących na boreliozę (Lyme). Chorzy na boreliozową depresję odczuwają prawdziwe frustracje i doświadczają faktycznego wyniszczenia na wskutek przedłużających się objawów. Depresja w boreliozie nie jest domyślnym stanem umysłu. Wraz z depresją pojawia się cała masa dodatkowych symptomów, takich jak dysfunkcja poznawcza, drażliwość, zmęczenie, smutek, utrata zainteresowania wydarzeniami życia i wahania nastroju. Co ciekawe, niskie poziomy serotoniny są również związane z depersonalizacją i mogą być jednym z nielicznych czynników, obok przeciążenia toksynami mózgu, odpowiedzialnych za mgłę umysłową i dezorientację.

Podniesienie poziomu serotoniny wymaga wspierania naturalnego procesu. Po pierwsze sen i to przed godziną 23.00. Ale jak na ironię – ktoś nie śpi, bo brakuje mu serotoniny. Matematycznie licząc, przy zatoksycznieniu wynikającym z boreliozy (Lyme), zabraknie nam kwasu foliowego. Można suplementować się 5-hydroksytryptofanem (5-HTP). To prekursor, którego organizm wykorzysta do wytworzenia serotoniny. Powróci nie tylko sen, ale również jakość snu. Pojawiły się spekulacje i przypuszczenia, że ​​bakterie boreliozy (Lyme) mogą niszczyć receptory serotoninowe, ale nie ma jeszcze żadnej naukowej analizy tego twierdzenia. Mimo to wykazano, że skoro bakterie boreliozy (Lyme) zabijają komórki nerwowe, więc twierdzenie to może być bliskie prawdy.

Osoby z chroniczną boreliozą, u których udowodniono niedobór serotoniny, powinny zostać ostrzeżone przed podjęciem leczenia o możliwości wystąpienia nieoczekiwanych emocji. Leczenie chorego na przewlekłą boreliozę jest bardzo trudne i nieprzewidywalne. Wielu chorych doświadcza uczucia odcięcia się od emocji – obojętności i odrętwienia. Takie stany mogą częściowo wynikać z niskiej serotoniny i kiedy zwiększamy jej poziom mogą pojawić się różnego typu emocje. Osoba, która od lat nie odczuwała emocji, może mieć poważne trudności z akceptacją odczuć, które uświadamiają jej, że jest chora, z czego wcześniej nie zdawała sobie sprawy z powodu niskiego poziomu serotoniny.

Źródła:

Stein, Traci, Ph.D. “A Genetic Mutation That Can Affect Mental & Physical Health.” Psychology Today. N.p., 5 Sept. 2015. Web. 12 Aug. 2015.
Sponaugle, Dr. Rick, MD. “Dr. Sponaugle Teaches Brain Chemistry of Lyme Disease.” YouTube. N.p., 2 Sept. 2013. Web. 12 Aug. 2015.
Mount Sinai School of Medicine. “Induction of Depersonalization by the Serotonin Agonist Meta-chlorophenylpiperazine.” National Center for Biotechnology Information. U.S. National Library of Medicine, 29 Sept. 1995. Web. 12 Aug. 2015.
Ross, Dr. Marty, MD. “MTHFR and Detox. A Lyme Byte.” YouTube. N.p., 5 Oct. 2014. Web. 12 Aug. 2015.
“Depression (Major Depressive Disorder).” Mayo Clinic. N.p., n.d. Web. 12 Aug. 2015.
Carver, Dr. Joe, PhD. “Depression: Causes, Symptoms, and Treatment.”Drjoecarver.com. N.p., n.d. Web. 12 Aug. 2015.
Gohol, John M., Psy.D. “Low Serotonin Levels Don’t Cause Depression.”World of Psychology. N.p., 10 Sept. 2014. Web. 12 Aug. 2015.