depresja przyczyny stanow depresyjnych w boreliozie

Wysoki procent pacjentów psychiatrycznych rzeczywiście posiada pewien zaawansowany stopień choroby biotoksycznej oparty na haplotypach testu HLA dla pleśni lub bardzo wysokim stanie zapalnym, któremu towarzyszy podwyższony poziom cytokin. Zapalenia neurologiczne, w których występuje szereg mechanizmów wywołujących zaburzenia psychiczne są bardzo szeroko udokumentowane w literaturze psychiatrycznej. Infekcje, za którymi stoi depresja i lęk, to w zdecydowanej większości pleśnie, borelioza – choroba z Lyme i paciorkowce, które nieprawidłowo leczone, mogą prowadzić do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zwanych również zespołem PANDAS.

Niektóre koinfekcje boreliozy dostają się do rdzenia kręgowego powodując objawy chorób psychiatrycznych. Przykładowo Toksoplazmoza wiąże się ze wzrostem liczby samobójstw i ma swój udział w zalążkach schizofrenii. Toksoplazmoza zmienia osobowość człowieka. Od dawna panuje praktyka wśród społeczności medycznej, że jeśli pacjent skarży się jednocześnie na wiele objawów somatycznych, a lekarz nie może znaleźć żadnej fizycznej podstawy jego dolegliwości, diagnozuje depresję i podaje lek psychotropowy. Świat medyczny nie patrzy na cytokiny, nie usuwa stanów zapalnych mózgu, tym samym nie usuwa przyczyny, leczy objawowo i skazuje chorego na nieskuteczne, lekooporne niekończące się leczenie.

DEPRESJA OPORNA NA LECZENIE JEST Z PUNKTU TECHNICZNEGO NIEPRAWIDŁOWĄ DIAGNOZĄ ZAPALENIA MÓZGU.

Lekooporna depresja zawsze wiąże się cytokinami, które w rzeczywistości mają tendencję do zmniejszania ekspresji i funkcji serotoniny. Serotonina jest jednym z neuroprzekaźników, który jest powszechnie kojarzony z depresją, ale prawdopodobnie nie jest jej przyczyną. Lekooporna depresja swój początek ma zawsze w osi podwzgórze-przysadka, gdzie infekcja dokonuje pierwszych zniszczeń. To natomiast prowadzi do spadku hormonów, obserwujemy często spadek androgenów i poziomu kortyzolu. Czasem jednak, można obserwować chwilowy wzrost poziomu kortyzolu, który jest ostatnim desperackim krokiem ciała na próbę skorygowania błędów homeostazy.

To kwestia czasu i nadnercza wcześniej czy później wywieszą białą flagę. Kiedy tylko spadnie kortyzol następuje kaskada zdarzeń w mózgu. Zapalenie w organizmie prowadzi do ekscytotoksyczności, co zmniejsza liczbę neurotransmiterów i wywołuje depresję i napady lękowe. Cytokiny niszczą tryptofan, który jest prekursorem serotoniny, neuroprzekaźnika związanego z depresją, który współpracuje ze wszystkimi lekami SSRI. Niszczony tryptofan zamienia się w kwas chinolinowy, który jest wysoce zapalny i jest dobrze przebadany jako przyczyna zapalenia prowadząca do objawów neuropsychiatrycznych. Zapalenia tego typu prowadzą do samobójstw, są obecne w chorobie Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona. Rozbicie tryptofanu w boreliozie – chorobie z Lyme jest często wywołane ” cieknącym mózgiem “.

HORMONY TARCZYCY

Często spotykaną rzeczą w boreliozie jest fakt, że cytokiny zmniejszają konwersję T4 do T3. Nawet duże dawki T4 nie przekonwertują go do T3, jeśli na przeszkodzie staną cytokiny. Aktywny hormon tarczycy T3 jest odpowiedzialny za nastrój i stan psychiczny. Dziś standardowe leczenie w psychiatrii często obejmuje bezpośrednią aplikację aktywnego hormonu T3, który wyraźnie poprawia stan pacjenta cierpiącego na lekooporną depresję. Niestety technika ta jest obecnie w Polsce właściwie niedostępna. W Polsce z automatu podaje się leki SSRI, mimo że osoby z depresją oporną na leczenie mogą mieć taki rodzaj zapalenia neurologicznego, które nie przekształca prawidłowo hormonów tarczycy, a dodanie T3, może być wszystkim czego potrzebują aby wyeliminować objawy psychiatryczne i depresję.

SCHIZOFRENIA

Istnieją mocne dowody, że schizofrenia jest związana z jakimś czynnikiem zakaźnym i stanem zapalnym. NIH kontynuuje dzisiaj badania i dopatruje się nadwrażliwości na gluten u schizofreników. Nadwrażliwość na gluten w boreliozie – chorobie z Lyme jest bardzo powszechna.

ASPARGILLUS

Aspergilloza to aktywna infekcja grzybem Aspergillus i jest nierzadko przeszkodą w leczeniu boreliozy. Ochratoxina związana z Aspergillus, faktycznie wyczerpuje dopaminę w prążkowiu (część kresomózgowia). Jest to ściśle związane z zaburzeniami nastroju, a także zaburzeniami ruchu, takimi jak choroba Parkinsona. Uszczupla również hipokamp, ​​który w znacznym stopniu dotyczy naszej pamięci. Jest wiele dowodów na to, że ochratoksyna uszkadza część mózgu, zaburzając nastrój i ruch.

Kolejna neurotoksyna związana z pleśnią, to fumonizyna, która wywołuje zwyrodnienie neuronów w korze mózgowej zaburzając funkcje wykonawczą. Badania nad pleśnią pokazują, że pacjenci z tą formą toksyny, tracą kontrolę wykonawczą. Funkcje wykonawcze mózgu analizują wszystkie informacje przychodzące. U osób, które utracą kontrolę wykonawczą, często zdarza się, że wypowiadają dokładnie to co myślą, co może sprawiać wrażenie dość rozdrażnionych i złych na resztę świata. Zadają pytania w kółko. Pytania są zadawane i odbierane, a pięć minut później pojawia się to samo pytanie. Mózg wystawiony na pleśń wykazuje uszkodzenia, wywołane podniesionym poziomem TGF-beta i MMP9. Powoduje to obrzęk płatów czołowych, hipokampa i móżdżku oraz kurczenie się jądra ogoniastego.

LEKI

Kolejną kwestią są nietypowe reakcje na leki. Pacjenci korzystający z leków SSRI mogą poczuć się jeszcze gorzej, co może świadczyć o roli biotoksyn w chorobie psychicznej. Często w medycynie, ludzie którzy mają niezwykłe reakcje na leki mogą być oznaczani jako histrioniczni, somatyczni albo hipochondryczni. Reakcje, które są oznaczone jako zwariowane, są właściwie wskazówką, żeby spojrzeć na coś innego i coś niezwykłego.

Źródła:

(1) Benros ME, Waltoft BL, Nordentoft M, Ostergaard SD, Eaton WW, Krogh J, Mortensen PB. Choroby autoimmunologiczne i ostre infekcje jako czynniki ryzyka zaburzeń nastroju
(2) Shenassa ED, Daskalakis C, Liebhaber A, Braubach M, Brown M. Wilgoć i pleśń w domu
(3) Arnett SV, Clark IA. Zapalenie pozapalne i zachowania chorobowe
(4) Gardner A, Boles RG. Poza hipotezą serotoninową