Choć warto wierzyć w moc pozytywnego nastawienia, to jednak za pozytywnymi myślami muszą podążać działania, które stają się nawykami i zbudują zdrowy fundament naszej terapii. Tylko wówczas osoba może znaleźć oparcie i być w stanie wznieść się ponad swoje niedoskonałości. Często życie daje nam srogą lekcję, której powinniśmy się nauczyć i wyciągnąć wnioski. Są takie podstawy wspierania detoksykacji, których nie można pomijać, a należą do nich:
* Picie 6-10 szklanek wody dziennie. Nie możemy tego punktu ani pominąć, ani zastąpić innymi płynami. Jeśli ktoś uważa, że jego organizm nie wymaga takiej ilości wody dziennie, to może dalej nie czytać.
* Ruch – w miarę możliwości, będzie się on różnił w zależności od stanu mobilności chorego. Ruch czy ćwiczenia fizyczne nie mogą być obciążające. Zalecany jest 45 minutowy spacer w tempie, które wywoła u nas efekt pocenia się.
* Najkorzystniejszą rzeczą, którą każdy z nas może zrobić, aby wspomóc detoksykację jest regularne korzystanie z sauny FIR. Im więcej się pocimy, tym więcej toksyn pozbywamy się z ciała. Oczywiście może to nie być najlepsza opcja dla wszystkich i należy skonsultować się z lekarzem. Jednak dla wielu z nas pocenie się jest ważną częścią naszego powrotu do zdrowia. Docelowo sesja może trwać przez 45 minut w wyższych temperaturach, dwa razy w tygodniu. Jednak zaczynamy od krótszych i chłodniejszych sesji.
* Drenaż – wsparcie wątroby i woreczka żółciowego. Ten najbardziej obciążony organ wykorzystany w procesie oczyszczania, wymaga specjalnej uwagi.
* Suche szczotkowanie skóry. To bardzo ważny element detoksykacji. Masaż szczotką z naturalnego włosia nie tylko ujędrnia skórę, zmniejsza cellulit, pobudza krążenie i redukuje stres ale oczyszcza organizm z toksyn. Szczotkowanie pobudza do wzmożonej pracy układ limfatyczny, który odpowiada za usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Masaż szczotką ma działanie detoksykacyjne – komórki są stymulowane i poprawia się krążenie krwi, dzięki czemu toksyny są szybciej wydalane z organizmu. Pamiętajmy że taki masaż redukuje stres.
* Używanie absorbentów takich jak zeolit , betonot, chlorella, enterożel i innych
* Kąpiel detoksykacyjna raz na tydzień – składa się ona z 4 filiżanek soli Epsom, 1 butelki 3% nadtlenku wodoru i 2 łyżek zmielonego imbiru (niektórzy ludzie lubią wkładać imbir w skarpetę). Kąpiel powinna trwać 20-30 minut.
* Wsparcie jelit przez zażywanie probiotyków nie podlega dyskusji.
* Manualny drenaż limfatyczny, technika Bowena czy jonowa kąpiel nóg
* Chelatacja